Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (910) z dnia 10.04.2016
Prawo do zasiłku chorobowego dla pracownicy w ciąży zatrudnionej u dwóch pracodawców
Pracownica zatrudniona jednocześnie w dwóch firmach, w każdej na 1/2 etatu, przedkłada zwolnienia lekarskie z kodem literowym "B" i otrzymuje zasiłek chorobowy u dwóch pracodawców. Czy będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński, jeśli rozwiąże ona umowę o pracę z jednym z pracodawców?
Pracownica będzie uprawniona do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej u obydwu pracodawców, w tym również za okres niezdolności do pracy trwającej po rozwiązaniu umowy o pracę z jednym z nich. Natomiast po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński tylko z tytułu trwającej nadal umowy. |
Powyższe wynika z art. 6 ust. 1 i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372), dalej: ustawy zasiłkowej.
Sytuacje, w których nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, określa art. 13 ustawy zasiłkowej. Nie ma on jednak zastosowania w omawianym przypadku, bowiem gdy pracownik jest zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców, to rozwiązanie stosunku pracy z jednym z nich nie powoduje ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Tytułem tym jest w dalszym ciągu zatrudnienie i istnieje on do czasu rozwiązania stosunku pracy ze wszystkimi pracodawcami. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy, stwierdzając w postanowieniu z 7 maja 2003 r., sygn. akt III UZP 3/03, że:
"Przepis art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy (...) nie ma zastosowania, jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie u wielu pracodawców, wobec czego rozwiązanie stosunku pracy z jednym z nich nie powoduje ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego."
Zatem pomimo kontynuowania zatrudnienia w jednej firmie, pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy z drugą firmą.
Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje tylko w sytuacji, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu (art. 30 ustawy zasiłkowej). Jeśli umowa o pracę z pracownicą zostanie rozwiązana z innych przyczyn, to po urodzeniu dziecka będzie ona uprawniona do zasiłku macierzyńskiego tylko z tytułu trwającej umowy o pracę.
Przykład
Pracownica jest zatrudniona u pracodawców A i B na 1/2 etatu u każdego z nich. Od 11 stycznia 2016 r. jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży. Za czas choroby nabyła prawo do wynagrodzenia chorobowego od 11 stycznia do 12 lutego 2016 r., a następnie od 13 lutego 2016 r. - do zasiłku chorobowego. Świadczenia te są wypłacane przez pracodawców. Umowa o pracę z pracodawcą B została rozwiązana z dniem 31 marca 2016 r. Począwszy od 1 kwietnia 2016 r., zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez pracodawcę A oraz przez ZUS (za okres po ustaniu zatrudnienia u pracodawcy B). Po urodzeniu dziecka przez pracownicę, pracodawca A będzie jej wypłacał zasiłek macierzyński. |
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|