Gazeta Podatkowa nr 61 (1518) z dnia 30.07.2018
Uprawnienia do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia
Jestem zatrudniona na umowę o pracę w dwóch firmach: w pierwszej od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2018 r. na pełny etat, a w drugiej - na czas nieokreślony od 1 stycznia 2018 r. na 1/4 etatu. Od połowy maja 2018 r. choruję i z tego tytułu otrzymuję z każdej z tych firm świadczenie chorobowe. Czy fakt, iż po 31 lipca br. nadal będę zatrudniona w jednej z firm, uniemożliwi przyznanie mi prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tego głównego zatrudnienia?
NIE. Co prawda ustawodawca przewidział ograniczenia w prawie do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego dla osób, które kontynuują działalność zarobkową, jednak nie dotyczy to Czytelniczki.
Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego (odpowiednio do wynagrodzenia chorobowego w oparciu o art. 92 K.p.) jest powstanie niezdolności do pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę). Stanowi o tym art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego...(Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Czytelniczka kryterium to spełnia. Co więcej, z uwagi na fakt pozostawania w stosunku pracy, a tym samym i ubezpieczeniu chorobowemu, w dwóch firmach, w każdej z nich ma ona prawo do świadczenia chorobowego. Jedno zatrudnienie jednak w najbliższym czasie ustanie.
Nabycie uprawnień do zasiłku chorobowego w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu daje wprawdzie możliwość korzystania z tego świadczenia także po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia, jednak pod warunkiem, że nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 13 ustawy zasiłkowej. Z założenia więc zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy m.in. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Za taką działalność niewątpliwie uznaje się zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Przy czym ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, przewiduje pewne odstępstwo od tej reguły. Zdaniem organu rentowego, będącego płatnikiem zasiłków za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, pracownik, który był zatrudniony na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę, gdy jedna z umów o pracę zakończyła się, nie traci uprawnień do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po ustaniu zatrudnienia. Dotyczy to niezdolności do pracy powstałej zarówno w czasie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 7 ustawy zasiłkowej. W takim przypadku nie stosuje się art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej, a także ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 46 tej ustawy.
Fakt kontynuowania zatrudnienia w jednej firmie po ustaniu stosunku pracy w drugiej nie stanowi zatem przeszkody do uzyskania przez Czytelniczkę prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu głównego dla niej zatrudnienia. Nadal więc, po 31 lipca 2018 r., w razie dalszej niezdolności do pracy, będzie mogła korzystać z dwóch świadczeń, tj. z zasiłku chorobowego:
- w firmie, gdzie jest zatrudniona na 1/4 etatu oraz
- wypłacanego przez ZUS po ustaniu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy - o ile nie zajdą inne okoliczności wymienione w art. 13 ustawy zasiłkowej, ograniczające prawo do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Dlatego też, w celu uzyskania zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, Czytelniczka będzie musiała złożyć w ZUS stosowne oświadczenie. Powinno ono zawierać dane określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). Najlepiej więc skorzystać z opracowanego przez organ rentowy formularza oświadczenia - Z-10, w którym należy podać m.in. informację o nadal trwającym stosunku pracy (patrz: Przykładowo wypełnione...).
Formularz Z-10 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|