Gazeta Podatkowa nr 21 (1583) z dnia 14.03.2019
Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy za okres pobytu w szpitalu
Oprócz pracowników zatrudniam także kilka osób w ramach umowy zlecenia, które z tego tytułu podlegają m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jedna z nich (55-letnia kobieta) przebywa w szpitalu, co zostało potwierdzone elektronicznym zwolnieniem lekarskim udostępnionym na moim profilu płatnika składek. Jest to jej pierwsza w tym roku niezdolność do pracy. Czy, tak jak w przypadku pracowników, przez pierwsze 33 dni, mimo hospitalizacji, zachowuje ona prawo do świadczenia w wysokości 80% podstawy jego wymiaru?
NIE. Gwarancja co najmniej 80-procentowego świadczenia, w tym za okres pobytu w szpitalu, przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, dotyczy wyłącznie pracowników.
Wynika to z faktu, iż:
- przez pierwsze 33 lub - w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat życia - 14 dni w danym roku kalendarzowym, zachowują oni prawo do co najmniej 80% wynagrodzenia,
- miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Ustawodawca, określając te zasady odpowiednio w:
- art. 92 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
- art. 11 ust. 1b ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową,
przewidział je wyłącznie dla pracowników.
Pozostałym ubezpieczonym, w tym osobom zatrudnionym na umowę zlecenia, zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Osoba, o której mowa w pytaniu, za okres obecnej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy hospitalizacja przypada na pierwsze w danym roku dni niezdolności do pracy, powinna zatem otrzymać zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy jego wymiaru, chyba że zachodzą okoliczności uprawniające ją do 100% świadczenia, określone w art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej (patrz ramka).
Prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy Miesięczny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego wynosi 100% podstawy jego wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. |
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|