Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego u dwóch pracodawców
1) Pracownik jednocześnie jest zatrudniony w dwóch firmach. Na początku kwietnia br. uległ wypadkowi przy pracy w jednej z nich. Czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje mu u każdego pracodawcy?
Tak. Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, bez względu na długość okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy wypadkowej). Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wypłaca się nawet wówczas, gdy w danym roku kalendarzowym pracownik nie wykorzystał jeszcze okresu 33 (14) dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p.
W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony równocześnie u dwóch pracodawców i uległ wypadkowi przy pracy u jednego z nich, to ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru u każdego z tych pracodawców. Istotne jest bowiem, że jego niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy.
Pracodawca, u którego miał miejsce wypadek przy pracy, sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Kserokopię tego dokumentu potwierdzoną za zgodność z oryginałem pracownik powinien przekazać drugiemu pracodawcy. Protokół wraz ze zwolnieniem lekarskim (wystawionym odrębnie dla każdego pracodawcy) stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru u obydwu pracodawców.
Wspomnijmy, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje także wówczas, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy (mającym miejsce nawet kilka lat wcześniej u innego pracodawcy) - por. pkt 53 komentarza ZUS do ustawy wypadkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl. W takich okolicznościach pracownik powinien przedłożyć kopię protokołu sporządzonego po wypadku oraz odrębne, dodatkowe zaświadczenie lekarskie stwierdzające związek obecnej niezdolności do pracy z wcześniej przebytym wypadkiem przy pracy (sporządzone na zwykłym druku).
2) Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Osoba ta równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca tylko składkę zdrowotną. Pod koniec marca br. uległa ona wypadkowi przy prowadzeniu działalności i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy pracodawca powinien wypłacać jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru?
Nie. Jak wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pytanie 1, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pod warunkiem, że wypadek przy pracy miał miejsce w czasie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Osoba, o której mowa w pytaniu, uległa wypadkowi przy prowadzeniu działalności, z tytułu której nie podlega temu ubezpieczeniu. Z działalności nie nabyła zatem prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Świadczenie wypadkowe nie przysługuje jej również z pracowniczego ubezpieczenia. Pracodawca za czas choroby może wypłacać wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|