Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (290) z dnia 10.04.2011
Prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy
Nowo zatrudniony pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy. Czy za czas choroby powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek? Nadmieniamy, że przed podjęciem zatrudnienia w naszej firmie pracował w innym zakładzie i w br. pobierał zasiłek chorobowy.
Jeżeli w 2011 r. pracownik nie otrzymywał wynagrodzenia chorobowego, to za pierwsze 33 dni (14 dni) choroby w roku kalendarzowym zachowuje prawo do tego wynagrodzenia. Okres ten jest przypisany do danego roku kalendarzowego i ustala się go sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w danym roku, za które wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Bez znaczenia jest czy między okresami choroby występowały przerwy i czy zatrudnienie w danym roku ma miejsce u jednego, dwóch lub więcej pracodawców.
Z pytania wynika, że pracownik u poprzedniego pracodawcy chorował nieprzerwanie od 2010 r. i w 2011 r. nadal korzystał z uprawnień do zasiłku chorobowego, a tym samym w bieżącym roku nie wykorzystał limitu dni przewidzianych na wypłatę wynagrodzenia chorobowego. Niezdolność do pracy u obecnego pracodawcy jest więc pierwszą niezdolnością powstałą w 2011 r., dlatego też od dnia jej powstania należy liczyć okres, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.
Przykład |
Pracownik zatrudniony od 1 marca 2011 r. choruje od 4 do 10 kwietnia 2011 r. (7 dni). Poprzednio był zatrudniony do 28 lutego 2011 r. i w bieżącym roku chorował od 1 stycznia do 9 lutego (40 dni). Ponieważ niezdolność do pracy z powodu choroby trwała nieprzerwanie od 8 listopada 2010 r., za 40 dni choroby trwającej w 2011 r. pracownik otrzymał zasiłek chorobowy.
Z tytułu niezdolności do pracy trwającej przez 7 dni kwietnia 2011 r. pracownik zachował prawo do wynagrodzenia chorobowego, bowiem jest to pierwsze 7 dni choroby powstałej w 2011 r. W razie kolejnych niezdolności do pracy w 2011 r. związanych z chorobą pracownika, pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe jeszcze za okres 26 dni (7 dni, jeśli pracownik jest w wieku powyżej 50 lat).
Zwracamy uwagę! Informację dotyczącą okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego za rok, w którym rozwiązano stosunek pracy, umieszcza się w świadectwie pracy. Dlatego przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w trakcie roku kalendarzowego należy sprawdzić czy otrzymywał w bieżącym roku wynagrodzenie chorobowe i za ile dni. Liczbę tych dni odlicza się od przysługującego w danym roku limitu 33 dni (14 dni), za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia określonego w art. 92 K.p.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|