Gazeta Podatkowa nr 3 (1357) z dnia 9.01.2017
Odwołania od decyzji w sprawie odmowy zasiłku chorobowego
Prowadzę jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą. Po otrzymaniu od lekarza zwolnienia lekarskiego przesłałem je do ZUS wraz z pozostałymi dokumentami. Później wysłałem dwa kolejne zwolnienia. Otrzymałem trzy decyzje o odmowie prawa do zasiłku chorobowego za konkretne następujące po sobie okresy. Czy wystarczy jak złożę odwołanie od pierwszej decyzji, czy powinienem złożyć odwołanie od każdej z tych decyzji?
Zasiłek chorobowy to jedno ze świadczeń zaliczanych do kategorii krótkoterminowych. Przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności jej wykonywania z przyczyn ściśle określonych przez ustawodawcę, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo występuje w trakcie ciąży, wówczas zasiłek przysługuje przez 270 dni.
Podstawowym dokumentem do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające konkretny okres niezdolności do pracy.
Skoro Czytelnik nie zgadza się z odmową przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego, powinien złożyć odwołanie od każdej wydanej decyzji. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, złożenie odwołania wyłącznie od pierwszej decyzji mogłoby spowodować, iż Czytelnik nabędzie uprawnienia do zasiłku tylko za okres w niej wskazany, a więc udokumentowany pierwszym zaświadczeniem lekarskim. W odwołaniu składanym od drugiej, trzeciej i ewentualnie kolejnej decyzji, kierowanym do właściwego sądu, Czytelnik może zawrzeć wniosek o połączenie spraw do wspólnego rozpoznania.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|