Gazeta Podatkowa nr 75 (2054) z dnia 18.09.2023
Okres należnego zasiłku chorobowego dla prowadzącego własną działalność pozarolniczą
Wspólnik spółki przebywa na zasiłku chorobowym już 140 dni. Czy tak jak pracowników obowiązuje go limit 182 dni tego świadczenia i czy później może on ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1453273)
TAK. Ustawodawca przewidział pewne odstępstwa w nabywaniu uprawnień do świadczeń chorobowych przez pracowników i osoby niebędące pracownikami, dotyczące m.in.:
- okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego, który dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie jest dłuższy, gdyż wynosi 90, zamiast obowiązujących pracowników 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,
- braku uprawnień do zasiłków przy zaległości składkowej osoby prowadzącej pozarolniczą działalność na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jednak po nabyciu uprawnień do zasiłku chorobowego wszyscy ubezpieczeni mogą:
- korzystać z tego świadczenia przez taki sam okres, tj. z założenia przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 182 lub - gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni,
- uzyskać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego - jeżeli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal są niezdolni do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy i nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania tego świadczenia (patrz ramka).
Szczegółowo kwestie te regulują art. 2a, art. 4, art. 8, art. 9 i art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.).
Tym samym, jeżeli wspólnik, o którym mowa w pytaniu, nadal jest niezdolny do pracy, to w razie choroby, która nie jest spowodowana gruźlicą, może korzystać z zasiłku chorobowego jeszcze przez kolejne 42 dni, co łącznie z wykorzystanym już okresem zasiłkowym da graniczne 182 dni. Później, na jego wniosek, złożony najlepiej na formularzu ZNp-7 na 6 tygodni przed końcem okresu zasiłkowego, może być mu przyznane w drodze decyzji wydanej przez ZUS, świadczenie rehabilitacyjne:
- na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy,
- w oparciu o opinię lekarza orzecznika/komisji lekarskiej ZUS,
- o ile nie jest uprawniony do wskazanych przez ustawodawcę świadczeń.
Negatywne przesłanki przyznania świadczenia rehabilitacyjnego Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:
|
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|