Gazeta Podatkowa nr 25 (2004) z dnia 27.03.2023
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego płatnego przez ZUS
Nie jestem uprawniona do wypłaty zasiłków, dlatego też wypełniam zaświadczenie płatnika składek (Z-3) dla pracownicy (ze stałym wynagrodzeniem zasadniczym), która w okresie poprzedzającym należny jej zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS była najpierw na 2-letnim urlopie wychowawczym, a potem przez 33 dni korzystała z wynagrodzenia chorobowego. Jakie wynagrodzenie do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinnam w tej sytuacji wpisać na druku ZUS Z-3?
Przy wypełnianiu zaświadczenia płatnika składek Czytelniczka powinna wziąć pod uwagę, iż:
- w przypadku gdy do wypłaty zasiłku zobowiązany jest ZUS, płatnik składek zobowiązany jest przedłożyć temu organowi zaświadczenie płatnika składek (najlepiej dla pracownika sporządzone na wspomnianym w pytaniu formularzu Z-3), zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku,
- podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy,
- jeżeli bezpośrednio przed powstaniem niezdolności do pracy pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku korzystał z urlopu wychowawczego lub z urlopu bezpłatnego albo odbywał czynną służbę wojskową, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. odpowiednio:
- wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę lub
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie o charakterze zmiennym.
Tak wynika z art. 61 ust. 3, art. 43 i art. 37 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.) oraz dodatkowych wyjaśnień organu rentowego zawartych w komentarzu do tej ustawy udostępnionym na stronie internetowej www.zus.pl.
Biorąc pod uwagę przywołane reguły oraz fakt, iż:
- wynagrodzenie chorobowe za sprawą art. 92 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego,
- pracownica, o której mowa w pytaniu, zachorowała bezpośrednio po urlopie wychowawczym,
podstawa wymiaru należnego jej wynagrodzenia chorobowego oraz przysługującego bezpośrednio po nim zasiłku chorobowego powinna być ustalona w oparciu o wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Taką właśnie kwotę wynagrodzenia Czytelniczka powinna wpisać w zaświadczeniu płatnika składek przekazywanym do ZUS dla celów wypłaty zasiłku chorobowego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|