Gazeta Podatkowa nr 46 (2129) z dnia 6.06.2024
Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy
Zatrudniony przeze mnie pół roku temu zleceniobiorca, podlegający z tego tytułu m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, chorował przez 4 dni maja 2024 r. Otrzymuje on wynagrodzenie za każdą przepracowaną w danym miesiącu godzinę, przy czym świadczy pracę wyłącznie w dni robocze (tj. z pominięciem sobót i niedziel oraz innych dni ustawowo wolnych od pracy). Tymczasem lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie na okres od czwartku do niedzieli. Za jaki okres w tej sytuacji powinienem wypłacić mu zasiłek chorobowy: za wszystkie 4 wskazane w zwolnieniu lekarskim dni niezdolności do pracy, czy wyłącznie za 2 dni, w które miał on świadczyć pracę?
Zakładając, że wspomniany w pytaniu zleceniobiorca spełnia warunki do uzyskania zasiłku chorobowego, tj.:
- jego niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, które w jego przypadku ma charakter dobrowolny, oraz
- posiada wymagany 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego,
to zasiłek ten powinien być mu wypłacony za wszystkie 4 dni niezdolności do pracy wskazane w zaświadczeniu lekarskim.
To, że połowa okresu jego niezdolności do pracy przypadała na dni dla niego wolne od pracy, nie ma tu żadnego znaczenia. Ustawodawca, określając zasady przyznawania tego świadczenia oraz jego wysokość, jednocześnie bowiem wskazał, iż zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Kwestie te regulują odpowiednio art. 6 ust. 1, art. 4 ust. 1 pkt 2 i art. 11 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową.
Za maj 2024 r. zleceniobiorca powinien zatem otrzymać, oprócz wynagrodzenia za świadczoną pracę (za każdą przepracowaną w tym miesiącu godzinę), także zasiłek chorobowy za 4 dni swojej niezdolności do pracy, w tym za sobotę i niedzielę, w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku, chyba że jego niezdolność do pracy powstała wskutek:
- poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
za okres której zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru (art. 11 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 i pkt 3 ustawy zasiłkowej).
Podstawę zasiłku, zgodnie z art. 48 ust. 2 z uwzględnieniem art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej będzie stanowić przeciętny miesięczny przychód zleceniobiorcy za okres pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Gdzie za przychód, w świetle art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej, uznaje się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (przykład).
Przykład Załóżmy, że zleceniobiorca, o którym mowa w pytaniu:
W tej sytuacji:
|
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|