Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (939) z dnia 1.02.2017
Prawo do zasiłku chorobowego w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia
Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę, skracając 3-miesięczny okres wypowiedzenia do miesiąca. Po rozwiązaniu umowy pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na 30 dni. Czy należy je przekazać do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego, jeżeli wypłaciliśmy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?
Wypłata odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia nie ma wpływu na uprawnienia do zasiłku chorobowego. |
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i niezdolność ta trwa nieprzerwanie nadal po jego ustaniu - bez względu na liczbę dni orzeczonej niezdolności do pracy. Natomiast w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu umowy o pracę, prawo do zasiłku przysługuje pod warunkiem, że trwa ona nieprzerwanie co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
- 14 dni od rozwiązania umowy o pracę (ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego),
- 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Powyższe wynika z art. 6 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.
Prawo do zasiłku chorobowego za okres choroby przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego ustala wyłącznie ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy zasiłkowej). Dlatego wniosek o wypłatę zasiłku powinien zostać złożony przez byłego pracownika bezpośrednio w ZUS (osobiście lub za pośrednictwem poczty). Pracodawca, który przyjął od byłego pracownika zwolnienie lekarskie za okres po ustaniu zatrudnienia, może przekazać je do ZUS, dołączając zaświadczenie o wysokości zarobków wystawione na druku ZUS Z-3. Po otrzymaniu tych dokumentów ZUS zwróci się do zainteresowanego o ich uzupełnienie o informacje, wynikające z art. 13 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem, zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje osobie, która:
- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, z uwagi na nieposiadanie okresu wyczekiwania na to prawo (czyli podleganie ubezpieczeniu chorobowemu przez okres nieprzekraczający 30 dni),
- jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wzór zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia |
Wobec powyższego zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika może zostać przekazane do ZUS bezpośrednio przez byłego pracodawcę lub zwrócone byłemu pracownikowi wraz z zaświadczeniem pracodawcy na druku ZUS Z-3. Złożenie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, co do zasady, leży w interesie byłego pracownika, który będzie przedkładał w ZUS kolejne zwolnienia lekarskie dokumentujące ewentualny dalszy okres niezdolności do pracy.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|