Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (440) z dnia 10.07.2017
Zasiłek chorobowy dla pracownika, któremu zostało przyznane prawo do świadczenia rentowego
Pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego wrócił do pracy. Po kilku miesiącach ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby (nowy 182-dniowy okres zasiłkowy wyczerpie się we wrześniu br.). Kilka tygodni temu pracownik złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy z dniem przyznania renty będziemy musieli zaprzestać wypłaty zasiłku?
Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują zaprzestania wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, który nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk również wówczas, gdy ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W okresie ubezpieczenia chorobowego przysługuje mu prawo do świadczeń za czas choroby, tj. wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego, przez okres ustalony dla ich wypłaty, czyli odpowiednio 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy (art. 8 ustawy zasiłkowej).
Jeśli chodzi o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, to powstaje ono z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia wniosku o to świadczenie. Pracownikowi, który w dniu złożenia wniosku o rentę pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, prawo do renty jest przyznawane z dniem zaprzestania pobierania tego wynagrodzenia, zasiłku lub świadczenia. Tak stanowi art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887 z późn. zm.).
ZUS bada okoliczność pobierania wynagrodzenia za czas choroby lub świadczeń z ubezpieczenia społecznego na dzień zgłoszenia wniosku o świadczenie rentowe. W przypadku, gdy lekarz orzecznik ZUS ustali datę powstania niezdolności do pracy poprzedzającą dzień złożenia wniosku, to ZUS sprawdzi, czy świadczenia chorobowe były/są pobierane w dniu, od którego może zostać przyznana renta. Jeżeli tak, to świadczenie rentowe zostanie przyznane po zakończeniu okresu wypłaty pobieranych przez pracownika świadczeń chorobowych.
Przykład |
Pracownik jest niezdolny do pracy nieprzerwanie od 21 marca 2017 r. (okres zasiłkowy wyczerpie się 18 września 2017 r.). W maju 2017 r. złożył w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym miesiącu otrzymał orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające częściową niezdolność do pracy z powodu choroby od maja 2017 r. (od miesiąca złożenia wniosku). ZUS podejmie wypłatę świadczenia rentowego po zaprzestaniu pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego, tj. od 19 września 2017 r.
Pracownik z ustalonym uprawnieniem do renty z tytułu niezdolności do pracy nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Powyższe oznacza, że w razie rozwiązania umowy o pracę przed zakończeniem okresu zasiłkowego zawartej na czas określony pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia. Ponadto będąc uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy nie nabędzie prawa do ewentualnego świadczenia rehabilitacyjnego, bez względu na to czy umowa o pracę zostanie rozwiązana, czy też nie (art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej).
Przykład |
Przyjmujemy, że pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do 31 sierpnia 2017 r. Z uwagi na ustalone uprawnienie do renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy będzie mu przysługiwał nie dłużej niż do rozwiązania umowy o pracę, tj. do 31 sierpnia 2017 r. (mimo tego, że okres zasiłkowy wyczerpie się 18 września 2017 r.).
Gdyby umowa o pracę nie została rozwiązana (np. była zawarta do 31 grudnia 2017 r.), a pracownik złożył w ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, to ze względu na uprawnienie do renty świadczenie to nie zostałoby przyznane.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|