Gazeta Podatkowa nr 102 (1456) z dnia 21.12.2017
Długość okresu zasiłkowego, gdy niezdolność związana jest z wypadkiem
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Z racji tego zdarzenia od czterech miesięcy przebywa na zasiłku chorobowym. Skoro jego niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem, który miał miejsce w czasie godzin pracy, to czy zasiłek będzie mu przysługiwał przez okres 270 dni?
NIE. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, bo taki prawdopodobnie jest wypłacany pracownikowi Czytelnika, przysługuje na korzystniejszych zasadach niż zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Jednak w zakresie długości okresu, za który świadczenie może być pobierane reguły są analogiczne.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została m.in. wypadkiem przy pracy. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773 ze zm.), zwanej ustawą wypadkową. Świadczenie takie należne jest, jeśli zdarzenie, któremu uległ pracownik zostało uznane za wypadek przy pracy.
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego, podstawy jego wymiaru i wysokości, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
O ile ustawa wypadkowa precyzuje, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje:
- niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu i
- w wysokości 100% podstawy wymiaru,
to w zakresie długości okresu, przez który może być wypłacany należy sięgnąć do uregulowań ustawy zasiłkowej.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli jednak niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, to zasiłek chorobowy przysługuje przez okres dłuższy, tj. maksymalnie przez 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).
Gdyby w przypadku pracownika Czytelnika okazało się, że pobieranie zasiłku chorobowego przez cały okres zasiłkowy, wynoszący 182 dni, nie spowoduje odzyskania zdolności do pracy, to pracownik ten będzie mógł ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje na zasadach określonych w art. 18 ustawy zasiłkowej. Oprócz zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może ubiegać się o inne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (patrz ramka).
Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi przysługują następujące świadczenia:
|
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|