Gazeta Podatkowa nr 14 (1471) z dnia 15.02.2018
Wysokość świadczenia chorobowego za okres pobytu w szpitalu
Jeśli ubezpieczony ze względu na stan swojego zdrowia trafi do szpitala, może liczyć na zasiłek chorobowy, który z założenia wypłacany jest w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku pracownika świadczenie chorobowe może być jednak wyższe, o ile pobyt w szpitalu przypada w okresie pierwszych 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.
Osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby:
- w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego albo
- nie później niż w ciągu 14 dni lub odpowiednio - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby - 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
przysługuje zasiłek chorobowy.
Zasady przyznawania tego świadczenia zostały określone w art. 4, 6-9 oraz 12-17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.
Świadczenie dla pracownika
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, przez pierwsze dni absencji chorobowej w danym roku kalendarzowym zachowuje jednak prawo do co najmniej 80% wynagrodzenia (o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.). Prawo do tzw. wynagrodzenia chorobowego przysługuje odpowiednio:
- za 14 dni - w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia (dotyczy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat),
- za 33 dni - w pozostałych przypadkach.
Dopiero wówczas, gdy niezdolność do pracy pracownika trwa dłużej niż odpowiednio 14 lub 33 dni w danym roku kalendarzowym, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej.
Wysokość zasiłku chorobowego
Podstawowa wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% podstawy jego wymiaru.
Przy czym dla osób przebywających w szpitalu ustawodawca przewidział nieco niższe świadczenie, tj. w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. Jednocześnie zastrzegł, iż w przypadku gdy hospitalizacja pracownika, który ukończył 50. rok życia, przypada w okresie od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy jego wymiaru. Takie rozwiązanie pozwoliło na zapewnienie wszystkim pracownikom (bez względu na wiek) jednakowej wysokości świadczenia należnego przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym (odpowiednio samego wynagrodzenia chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru świadczenia, w tym za okres pobytu w szpitalu).
Kwestię tę reguluje art. 11 ustawy zasiłkowej, który wskazuje również na okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru tego świadczenia (są one analogiczne jak dla 100% wynagrodzenia chorobowego). Chodzi tu o niezdolność do pracy:
- przypadającą na okres ciąży,
- powstałą wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
- powstałą wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Ponadto na 100% świadczenie, za sprawą art. 9 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773 ze zm.), może liczyć ubezpieczony, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Jeżeli zachodzą okoliczności uprawniające do świadczenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, przysługuje ono w tej wysokości także za okres pobytu w szpitalu.
Pomocne wyjaśnia ZUS
Ustawodawca nie określił szczegółów w zakresie ustalania prawa do wyższego (niż 70%) zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu. Brak też odesłania do zasad wynikających z art. 92 Kodeksu pracy, chociażby w kwestii momentu ukończenia przez pracownika 50 lat.
Dlatego warto w tej kwestii posiłkować się wyjaśnieniami ZUS, zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl. Organ rentowy wskazuje (w tym na przykładach) swoją interpretację stosowania w praktyce przepisu art. 11 ust. 1b ustawy zasiłkowej (patrz ramka).
Zasady obowiązujące przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu, dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368)
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|