![](images/drukarka.gif)
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (356) z dnia 10.01.2014
Wliczanie nagrody rocznej do podstawy wymiaru zasiłku
1) Pracownikom oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości wypłacamy nagrody roczne. W jaki sposób nagrodę za 2012 r. należało uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w listopadzie 2013 r., jeśli została wypłacona w czterech ratach (w październiku, listopadzie i grudniu 2012 r. oraz w styczniu 2013 r.)?
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się 1/12 część nagrody wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Składnik wynagrodzenia przysługujący za okresy roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Przez określenie użyte w przepisach ustawy zasiłkowej "rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy" należy rozumieć okres 12 miesięcy, za który, zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi, jest wypłacana nagroda. Najczęściej nagrody roczne wypłaca się za rok kalendarzowy (od stycznia do grudnia), jednakże zdarza się, że pracodawca dokonuje wypłat za rok rozliczeniowy, niebędący rokiem kalendarzowym (np. od września do sierpnia następnego roku).
Ważne: "Rokiem poprzedzającym miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy" jest okres roczny, za który została wypłacona nagroda, zakończony przed powstaniem niezdolności do pracy. |
W okolicznościach przedstawionych w pytaniu wypłata nagrody za rok 2012 nastąpiła w czterech ratach, z których trzy przypadały na 2012 r., a jedna na 2013 r. Ponieważ dla ustalenia podstawy wymiaru istotne znaczenie ma rok, za który wypłacono nagrodę, a nie kiedy faktycznie nastąpiła jej wypłata, to kolejne raty nagrody należy zsumować i do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego wliczyć 1/12 ich część.
Przykład |
Pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje nagrodę roczną, która nie jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych. W grudniu 2013 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby.
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należało uwzględnić, oprócz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, również 1/12 część nagrody wypłaconej za 2012 r. Nagroda ta została wypłacona przez pracodawcę w czterech ratach, tj. w październiku, listopadzie i grudniu 2012 r. oraz w styczniu 2013 r. Do podstawy wymiaru zasiłku przyjęto 1/12 część sumy tych kwot (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika).
2) Czy dla ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w sytuacji, o której mowa w poprzednim pytaniu, istotne będzie, że w październiku 2013 r. wypłaciliśmy pierwszą część nagrody za 2013 r.?
Nie. Jak już wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pierwsze pytanie, w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się nagrodę wypłaconą za rok poprzedzający miesiąc powstania niezdolności do pracy. Nagroda wypłacona za 2013 r. może zostać wliczona do podstawy wymiaru świadczenia rozpoczynającego się w 2014 r. Oczywiście, o ile dla tej niezdolności do pracy będzie ustalana nowa podstawa wymiaru.
Przykład |
Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 12 do 21 listopada 2013 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od listopada 2012 r. do października 2013 r. oraz 1/12 część nagrody za 2012 r.
W okresie od 2 do 4 stycznia 2014 r. pracownik sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Ponieważ przerwa pomiędzy okresami pobierania świadczeń chorobowych trwała 1 miesiąc kalendarzowy (grudzień 2013 r.), podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi to samo wynagrodzenie (oraz nagroda roczna), które przyjęto do obliczenia wynagrodzenia chorobowego przysługującego w listopadzie 2013 r.
Nagroda roczna za 2013 r. będzie uwzględniona w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, do których prawo powstanie po 30 kwietnia 2014 r. (czyli wówczas, gdy przerwa pomiędzy okresami pobierania świadczeń będzie trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, tj. luty, marzec i kwiecień).
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.02.2025 (poniedziałek)
17.02.2025 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|