Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (404) z dnia 10.01.2016
Wyczekiwanie zleceniobiorcy na prawo do zasiłku chorobowego
1) Zleceniobiorca wykonujący umowę od kilku miesięcy przystąpił do ubezpieczenia chorobowego od 1 grudnia 2015 r. Na początku stycznia br. zachorował. Czy przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego?
Nie, ponieważ nie posiada wymaganego 90-dniowego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego.
Okres orzeczonej niezdolności do pracy, za który zleceniobiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego z powodu nieposiadania wymaganego okresu wyczekiwania traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego. Nie będzie więc wyłączony z wymaganego 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego.
Jeśli więc zleceniobiorca ponownie stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby (lub jego niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie nadal), to prawo do zasiłku nabędzie dopiero od 29 lutego 2016 r.
Dodajmy, że udokumentowania 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego nie wymaga się przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy (albo wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, z tym że wówczas zasiłek jest wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego).
2) Czy zleceniobiorca podlegający ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu musi spełnić wymóg wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego, jeśli przed zawarciem tej umowy był pracownikiem?
Nie, jeżeli pomiędzy pracowniczym ubezpieczeniem chorobowym a ubezpieczeniem z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie wystąpiła przerwa przekraczająca 30 dni.
Do okresu wyczekiwania wlicza się bowiem m.in. poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego pod warunkiem, że między nimi nie było przerwy lub - jeśli była - nie przekraczała 30 dni.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|