Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (426) z dnia 10.12.2016
Wypłata zasiłku chorobowego przez dwóch pracodawców w razie wystawienia e-ZLA
Pracownik zatrudniony u dwóch pracodawców otrzymał zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Zostało ono przekazane przez ZUS tylko jednemu z pracodawców. W naszej firmie pracownik przedłożył zaświadczenie wydrukowane przez pierwszego pracodawcę z jego profilu w ZUS. Czy na takiej podstawie możemy wypłacić zasiłek?
Nie. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej, przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby są:
- zaświadczenia lekarskie, o których mowa w art. 55 ust. 1 i art. 55a ust. 7 ustawy zasiłkowej, tj. wystawione w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA), a gdy jego wystawienie w tej formie nie jest możliwe (np. w razie braku możliwości dostępu do internetu) - zaświadczenie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, albo
- wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego, wydany przez lekarza na żądanie ubezpieczonego oraz gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym lekarza wynika, że pracodawca nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek.
Obecnie funkcjonują jeszcze zaświadczenia lekarskie wydawane - wyłącznie w formie papierowej - na "starych" drukach ZUS ZLA, które również służą do wypłaty zasiłków. Wymienionych dowodów nie można zastąpić kserokopią dokumentu wystawionego dla innego pracodawcy (płatnika składek).
Ważne: W razie zatrudnienia pracownika u dwóch lub więcej pracodawców lekarz wystawia, na wniosek pracownika, odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich. |
Zaświadczenie dla drugiego i kolejnych pracodawców, potwierdzające wcześniej orzeczoną u pracownika niezdolność do pracy, może być wystawione w terminie późniejszym. W takim przypadku nie obowiązuje zasada wystawienia zaświadczenia za okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające datę badania, bowiem chodzi jedynie o potwierdzenie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Tak wynika z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz. U. poz. 2013).
Co istotne, nie ma znaczenia data dostarczenia tego dokumentu (czy to w wersji papierowej, czy też elektronicznej), bowiem w stosunku do e-ZLA nie określono terminu na jego doręczenie płatnikowi składek. Dokument ten ZUS otrzymuje niezwłocznie po jego wystawieniu i udostępnia płatnikowi składek posiadającemu profil ePUAP.
Wobec powyższego, pracownik powinien udać się do lekarza z wnioskiem o wystawienie zaświadczenia lekarskiego dla drugiego pracodawcy. Jeśli pracodawca ten nie ma profilu ePUAP, to lekarz po wystawieniu zwolnienia wydrukuje je z systemu teleinformatycznego.
Dodajmy, że w sytuacji gdy pracodawca uzna dostarczoną przez pracownika kserokopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego dla innego pracodawcy za wystarczający dokument, to może na jego podstawie jedynie usprawiedliwić nieobecność w pracy.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|