Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011
Premia uznaniowa wypłacana za krótkie okresy choroby w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Przepisy płacowe przewidują wypłatę premii uznaniowej, jednak nie regulują szczegółowo zasad jej wypłaty. W praktyce premia wypłacana jest za cały miesiąc, bez zmniejszania, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa przez część miesiąca. Jeżeli jednak absencja chorobowa trwa cały miesiąc, to premia za ten miesiąc nie jest przyznawana. Czy premie te należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?
Tak, ale tylko do podstawy wymiaru świadczenia wypłacanego za cały miesiąc.
W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się premii, do których pracownik zachowuje prawo w myśl przepisów płacowych, jeżeli są one wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
W sytuacji, gdy przepisy płacowe nie zawierają postanowień o zachowywaniu prawa do premii za okresy pobierania świadczeń, uznaje się, że premia nie przysługuje za te okresy i należy ją wliczyć do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowie o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania świadczenia chorobowego, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie jego wymiaru (por. ust. 157 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).
Ważne: Dla uwzględnienia premii uznaniowej w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych istotne jest niewypłacenie jej za okresy pobierania tych świadczeń, nawet jeśli nie wynika to z przepisów płacowych. |
Jeżeli więc pracodawca wypłaca premie uznaniowe za cały miesiąc, w którym pracownik z przyczyn usprawiedliwionych przepracował tylko część miesiąca, to premii nie należy wliczać do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za ten miesiąc. Niewypłacenie premii za miesiąc, w którym pracownik chorował przez wszystkie dni powoduje, że premię należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc.
Przykład |
Pracownik obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje premie uznaniowe, które są wypłacane w pełnej wysokości za miesiąc, w którym chorował tylko przez część miesiąca. Niezdolność do pracy trwająca cały miesiąc powoduje, że premia za ten miesiąc nie jest przyznawana.
Pracownik chorował od 19 sierpnia do 30 września 2011 r. (43 dni). Ponieważ niezdolność do pracy trwała przez część sierpnia 2011 r., premia za ten miesiąc została wypłacona w pełnej wysokości, a za wrzesień 2011 r. premia nie została przyznana.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 19 do 31 sierpnia 2011 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r. bez uwzględniania premii uznaniowych (za te dni choroby pracownik zachował prawo do premii). Natomiast podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 20 września 2011 r., a następnie zasiłku chorobowego za okres od 21 do 30 września 2011 r. należy przeliczyć, poprzez uwzględnienie w niej premii uznaniowych za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r. (tj. uzyskanych za te same miesiące, za które wynagrodzenie przyjęto do obliczenia tej podstawy).
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|