Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (315) z dnia 1.05.2012
Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy w razie wypłaty odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia
Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę, skracając trzymiesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Za skrócony okres wypowiedzenia pracownik otrzymał odszkodowanie. Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy za dni niezdolności do pracy przypadające po rozwiązaniu stosunku pracy, jeśli zaświadczenie lekarskie nie obejmuje 30 kolejnych dni? Nadmieniamy, że część okresu orzeczonej niezdolności przypada na czas trwania umowy.
ZUS wypłaci byłemu pracownikowi zasiłek chorobowy za dni niezdolności do pracy przypadające po rozwiązaniu umowy o pracę. Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie ma bowiem znaczenia fakt wypłaty odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia (ani wysokość tego odszkodowania).
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W sytuacji gdy niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu stosunku pracy (tj. po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego), to zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej dla wypłaty zasiłku chorobowego ważne jest aby:
- powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia (3 miesięcy w razie chorób zakaźnych lub innych, których objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby) oraz
- trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni (nie musi być orzeczona jednym zaświadczeniem lekarskim, może to być kilka zaświadczeń na kolejne okresy choroby obejmujące łącznie 30 dni).
Ważne: Warunek 30 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy dotyczy tylko tych przypadków, w których pierwszy dzień choroby przypada po rozwiązaniu umowy o pracę. |
W sytuacji gdy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmuje okres choroby przypadającej zarówno w zatrudnieniu, jak i po jego ustaniu, pracodawca po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę przekazuje do ZUS zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA przedłożone przez pracownika, pozostawiając w swojej dokumentacji jego kserokopię. Do zaświadczenia ZUS ZLA dołącza zaświadczenie na druku ZUS Z-3.
Zwracamy uwagę! Przepisy art. 13 ustawy zasiłkowej wskazują przypadki, w których mimo spełnienia przesłanek określonych w art. 7 tej ustawy nie przysługuje zasiłek chorobowy za okres po ustawaniu tytułu ubezpieczenia. Były pracownik może nie otrzymać zasiłku chorobowego, jeżeli:
- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- kontynuuje działalność zarobkową lub podjął działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nie nabył prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z uwagi na nieposiadanie okresu wyczekiwania,
- jest uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych (chodzi tu o zarejestrowanie się w urzędzie pracy z prawem do zasiłku dla bezrobotnych, a nie tylko spełnienie warunków dotyczących okresu zatrudnienia i opłacania składek na Fundusz Pracy), zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Ponadto ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej już po rozwiązaniu umowy o pracę, jeżeli dana osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|