Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (468) z dnia 10.09.2018
Prawo do zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy po przerwie spowodowanej opieką nad dzieckiem
Przedsiębiorca przez 2 lata sprawował opiekę nad małym dzieckiem i w związku z tym do końca lipca br. miał zawieszoną działalność gospodarczą. Następnie po jej wznowieniu ponownie przystąpił do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego, oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Na początku września br. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy ma prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania?
Nie. Przedsiębiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, do którego przystąpił po wznowieniu działalności.
Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem, która prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy, może zawiesić wykonywanie tej działalności na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Z kolei w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą - okres zawieszenia wynosi do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Tak wynika z art. 36aa ustawy o sus.
W okresie sprawowania opieki nad dzieckiem przedsiębiorca, który prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (art. 6a ust. 1 pkt 1 ustawy o sus oraz art. 66 ust. 1 pkt 32a ustawy zdrowotnej). Osoby z krótszym stażem ubezpieczeniowym podlegają tylko ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 6b ust. 1 ustawy o sus). Składki na przedmiotowe ubezpieczenia w tym okresie opłaca w całości ZUS ze środków budżetu państwa.
Co do zasady, przedsiębiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Na temat ubezpieczeń w okresie sprawowania opieki nad małym dzieckiem pisaliśmy w UiPP nr 16/2018, str. 15-16. |
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że przerwa w prowadzeniu działalności spowodowana opieką nad małym dzieckiem dla celów zasiłkowych nie jest tożsama z urlopem wychowawczym pracownika. Pomimo iż obydwa uprawnienia związane są z opieką nad dzieckiem, pracownik powracający z urlopu wychowawczego jest w korzystniejszej sytuacji niż przedsiębiorca wznawiający działalność po omawianej przerwie. Ustawodawca zagwarantował bowiem temu pierwszemu prawo do ewentualnych świadczeń chorobowych bez okresu wyczekiwania. Przedsiębiorca natomiast w takich okolicznościach nie zachowuje ciągłości ubezpieczenia chorobowego i obowiązuje go 90-dniowy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|