Gazeta Podatkowa nr 94 (1656) z dnia 25.11.2019
Żądanie niewypłaconego zasiłku chorobowego
Mój mąż od wielu lat prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą. Ostatnio jednak dość często chorował. Za każdym razem po wizycie w poradni lekarz wystawiał mu zaświadczenie lekarskie e-ZLA potwierdzające jego niezdolność do pracy. Mąż nie doczekał planowanego zabiegu - zmarł na początku października 2019 r. Mimo że zwolnienia lekarskie były przez lekarza wystawiającego przekazywane do ZUS, to mąż do dnia śmierci nie otrzymał żadnego zasiłku chorobowego. Z tego co wiem, to płacił wszystkie składki na czas. Czy mogę wystąpić do ZUS o wypłatę należnego mężowi zasiłku?
Zasiłek chorobowy przysługuje przede wszystkim pod warunkiem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, które w przypadku ubezpieczonego prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą jest dobrowolne, oraz legitymowania się przez taką osobę okresem wyczekiwania wynoszącym co najmniej 90 dni. Te podstawowe zasady wynikają z art. 4 ust. 1 pkt 2, ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Jeśli mąż Czytelniczki spełniał warunki do nabycia prawa do zasiłku chorobowego, a ponadto świadczenie to nie uległo przedawnieniu, to Czytelniczka ma szansę na otrzymanie tej należności jako świadczenia niezrealizowanego.
Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Natomiast gdy niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej (tj. posiadającego uprawnienia płatnika zasiłku) albo ZUS, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat. Stanowi o tym art. 67 ustawy zasiłkowej.
Przekazywane do ZUS przez lekarza wystawiane zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej nie stanowiły dla organu podstawy do wszczęcia postępowania o zasiłek chorobowy ewentualnie należny mężowi Czytelniczki. Najprawdopodobniej dlatego też nie otrzymał on zasiłku chorobowego albo decyzji o odmowie prawa do tego świadczenia.
Gdy płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS, a tak jest w przypadku świadczeń chorobowych należnych ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, wówczas postępowanie w sprawie przyznania zasiłku chorobowego i jego wypłaty wszczyna się na podstawie jednego z następujących dokumentów:
- wydruku zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia lekarskiego, o których mowa odpowiednio w art. 55a ust. 6, art. 55a ust. 7 ustawy zasiłkowej albo
- wniosku złożonego w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS, na elektroniczną skrzynkę podawczą organu,
przekazanych przez ubezpieczonego lub płatnika składek upoważnionego przez ubezpieczonego.
Czytelniczka powinna więc wystąpić do ZUS z wnioskiem o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. Może ona w tym celu wykorzystać formularz ZAS-59.
Formularz ZAS-59 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|