Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (500) z dnia 10.01.2020
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy niezdolnego do pracy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od kilku lat podlegała ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Po urodzeniu dziecka korzystała z zasiłku macierzyńskiego. Pod koniec pobierania tego świadczenia stała się niezdolna do pracy. Czy ZUS wypłaci jej zasiłek chorobowy, jeśli na czas korzystania z zasiłku macierzyńskiego zawiesiła działalność?
Tak, o ile po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wznowiła działalność i w terminie dokonała zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Osoba prowadząca działalność podlegająca ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, nie jest uprawniona do urlopu związanego z rodzicielstwem, ale otrzymuje zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający okresowi tego urlopu. W tym czasie z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z pytania wynika, że na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego działalność została zawieszona, dlatego w odpowiedzi pomijamy zasady podlegania ubezpieczeniom z działalności.
Na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego zainteresowana wyrejestrowała siebie z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Po jego zakończeniu i wznowieniu działalności powinna zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Może też przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Objęcie tym ubezpieczeniem nastąpi od dnia wskazanego we wniosku, o ile zostanie zgłoszony w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Złożenie wniosku po upływie tego terminu spowoduje, że objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi nie wcześniej niż od dnia jego zgłoszenia.
Przypominamy, że osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, tj. 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.
Ważne: Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego dla celów ustalenia prawa i wysokości świadczeń chorobowych nie jest traktowany jako przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, o ile bezpośrednio po nim osoba prowadząca działalność dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego. |
W sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność zachoruje bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, to może nabyć prawo do zasiłku chorobowego, jeśli dokona odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń, o którym mowa wyżej. Wówczas do okresu wyczekiwania zostanie zaliczony okres ubezpieczenia chorobowego poprzedzający wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Zgłoszenie to jest niezbędne również w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstanie jeszcze w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego ZUS przyjmie tę samą kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego (art. 43 w zw. z art. 52 ustawy zasiłkowej).
Konsekwencją późniejszego zgłoszenia do ubezpieczeń, powodującego przerwę w ubezpieczeniu chorobowym przekraczającą 30 dni, będzie nabycie prawa do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, licząc od daty tego zgłoszenia.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|