Gazeta Podatkowa nr 28 (1694) z dnia 6.04.2020
Wniosek o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Z dniem 29 lutego 2020 r. upłynął 3-miesięczny okres wypowiedzenia zawartej przeze mnie parę lat wcześniej umowy o pracę. Od 17 lutego 2020 r. byłem niezdolny do pracy i za okres przypadający do końca lutego zakład pracy wypłacił mi chorobowe. Podczas kontrolnych wizyt u lekarza 2 i 16 marca 2020 r. otrzymałem kolejne zwolnienia lekarskie łącznie na okres od 1 marca do 5 kwietnia 2020 r. Czy ZUS, podobnie jak pracodawca, wypłaci mi chorobowe na podstawie posiadanych e-ZLA?
NIE. Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczynane jest na podstawie różnych dokumentów. Ich rodzaj uzależniony jest przede wszystkim od tego, kto jest płatnikiem takiego świadczenia. W przypadku pracowników, gdy płatnikiem zasiłku jest płatnik składek posiadający profil informacyjny płatnika składek (a tak raczej było w sytuacji opisanej przez Czytelnika), to rzeczywiście postępowanie w sprawie zasiłku wszczyna się na podstawie zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego otrzymanego na tym profilu.
Osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia prawo do zasiłków określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, i ich wysokość ustala oraz zasiłki te wypłaca ZUS. Określając tę zasadę ustawodawca uznał ponadto, że w przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, to postępowanie w sprawie przyznania tego świadczenia i jego wypłaty wszczyna się na podstawie:
- wydruku zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 6 ustawy zasiłkowej,
- zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 7 ustawy zasiłkowej albo
- wniosku złożonego w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS, na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS,
przekazanego (w sytuacji dotyczącej Czytelnika) przez ubezpieczonego.
Omawiane kwestie szczegółowo reguluje art. 61 i 61b ustawy zasiłkowej.
Z formalnego punktu widzenia wniosek o zasiłek chorobowy powinien zawierać dane określone w załączniku nr 7 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) - patrz ramka. Wniosek taki Czytelnik może złożyć korzystając z formularza ZAS-53 (patrz: Przykładowe wypełnienie części formularza ZAS-53). Przy czym wraz z tym wnioskiem warto, aby Czytelnik złożył oświadczenia na druku Z-10 - również wymagane w przypadku zasiłku należnego za okres po ustaniu zatrudnienia.
Zakres danych wniosku o zasiłek chorobowy:
|
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|