Gazeta Podatkowa nr 36 (1702) z dnia 4.05.2020
Podstawa wymiaru zasiłku po zmianie wynagrodzenia godzinowego na stałą pensję miesięczną
Pracownik od stycznia 2020 r. otrzymuje wynagrodzenie stałe określone w stawce miesięcznej. Wcześniej miał stawkę godzinową. Od 6 kwietnia 2020 r. pracownik ten jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Jakie wynagrodzenie przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego? Dodam, że wynagrodzenia w firmie wypłacamy do 10. dnia następnego miesiąca. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1274691)
Zmiana sposobu wynagradzania pracownika ze stawki godzinowej na wynagrodzenie zasadnicze określone w stawce miesięcznej nie wpływa na sposób ustalania podstawy wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego. Stanowić je zatem powinno przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres (a nie w okresie) 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, tj. za okres od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r. (w tym za marzec 2020 r. wypłacone np. 10 kwietnia 2020 r.), chyba że pracownik:
- był zatrudniony przez krótszy okres - wówczas do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone mu na pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia,
- wcześniej pracownik korzystał już ze świadczenia chorobowego, niezależnie od jego rodzaju, i przerwa między poprzednim a obecnym świadczeniem była krótsza niż 3 pełne miesiące kalendarzowe - w takim przypadku podstawy wymiaru świadczenia nie ustala się na nowo (stanowi ją podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia),
- wraz ze zmianą zasad wynagradzania miał zmieniony wymiar czasu pracy - wtedy podstawę świadczenia chorobowego stanowiłoby wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.
Powyższe kwestie regulują odpowiednio art. 36 ust. 1 i 2, art. 43 i art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Bez znaczenia zatem, dla okresu, z którego wynagrodzenie brane jest pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, jest forma wynagrodzenia zasadniczego pracownika, oraz - jak w przypadku opisanym w pytaniu - czy w międzyczasie uległa ona zmianie (tj. np. z wynagrodzenia stawką godzinową na stałą stawkę miesięczną).
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|