Gazeta Podatkowa nr 11 (1782) z dnia 8.02.2021
Zasiłek chorobowy z przełomu lat 2017 i 2018
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2017 r. chorowałam. Miałam wystawione zwolnienia lekarskie (jeszcze na druku ZLA), które zanosiłam do ZUS. Potem byłam w sanatorium, a po sanatorium jeszcze dostałam zwolnienie lekarskie od 17 grudnia 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. elektronicznie na PUE. Z niewiedzy nie zaniosłam tego zwolnienia do ZUS, a w deklaracjach naniosłam ten okres jako nieskładkowy. Teraz dostałam z ZUS informację, że mam do zapłaty składki. Dzwoniłam do ZUS, powiedziano mi, że na wystąpienie o zasiłek miałam 6 miesięcy. Czy jest możliwość wydłużenia tego terminu na złożenie wniosku o zasiłek?
Roszczenie o wypłatę świadczeń o charakterze krótkoterminowym, a więc o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, macierzyński oraz opiekuńczy, przedawnia się po upływie 6 miesięcy albo 3 lat, od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Ten krótszy, tj. 6-miesięczny okres, jest podstawowym okresem przedawnienia roszczeń o wypłatę wymienionych świadczeń i może być liczony od:
- ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje albo
- dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia, gdy niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej.
Natomiast 3-letni okres przedawnienia roszczenia o wypłatę zasiłku występuje, jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu:
- płatnika składek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, a więc płatnika składek będącego płatnikiem zasiłków albo
- ZUS.
Tak kwestie te reguluje art. 67 ustawy zasiłkowej.
Z wymienionej ustawy wynika również, że postępowanie o zasiłek chorobowy ma wnioskowy charakter. Art. 61b ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej określa, jakie dokumenty wszczynają to postępowanie, gdy płatnikiem świadczenia jest ZUS.
Z przedstawionego przez Czytelniczkę stanu faktycznego nie wynika, że w sprawie miałby zastosowanie ten dłuższy (3-letni) termin na przedawnienie roszczenia o zasiłek. Czytelniczka sama przyznaje, że z niewiedzy nie zaniosła zwolnienia do ZUS, które otrzymała na profil informacyjny, a więc e-ZLA. Wcześniejsze zaświadczenia lekarskie, które otrzymała w formie papierowej na formularzu ZUS ZLA, zanosiła do organu. Przy czym nawet gdyby przyjąć, że w omawianej sprawie jest szansa na zastosowanie 3-letniego terminu na przedawnienie roszczenia o zasiłek, to i ten termin już upłynął.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|