Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (321) z dnia 1.08.2012
Zwrot do ZUS nienależnie pobranego przez pracownika zasiłku chorobowego
W jaki sposób dokonuje się zwrotu do ZUS kwoty nienależnie pobranego przez pracownika zasiłku chorobowego?
Z pytania nie wynika, z czyjej winy zasiłek chorobowy został nienależnie wypłacony, a ma to istotne znaczenie dla udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.
Zgodnie z art. 84 ust. 2 ustawy o sus, za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:
- świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania,
- świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.
W sytuacji gdy zasiłek chorobowy został pobrany nienależnie z winy pracownika, to do zwrotu kwoty zasiłku wraz z odsetkami w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego zobowiązany jest pracownik (art. 84 ust. 1 ustawy o sus). Kwota zasiłku nienależnie wypłacona z winy pracownika podlega potrąceniu z należnych pracownikowi zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak pracownik na bieżąco nie jest uprawniony do świadczeń, kwota nienależnie wypłaconych zasiłków podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Dochodzenie zwrotu nienależnie pobranych przez pracownika zasiłków następuje wyłącznie na podstawie decyzji ZUS. |
Jeżeli jednak to pracodawca błędnie ustalił prawo do zasiłku lub obliczył jego wysokość i w wyniku tego dokonał nadpłaty zasiłku, to obowiązek zwrotu nadpłaconej kwoty ciąży na pracodawcy. Kwoty wypłaconych zasiłków finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawca rozlicza w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (art. 46 ust. 2 ustawy o sus). Dlatego też zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń pracodawca dokonuje poprzez złożenie korekty dokumentów rozliczeniowych, w których rozlicza tylko prawidłową kwotę świadczenia. W konsekwencji powstaną do zapłaty zaległe składki na ubezpieczenia społeczne, które pracodawca obowiązany jest uregulować wraz z odsetkami za zwłokę (przy ustalaniu odsetek można skorzystać z kalkulatora dostępnego na naszej stronie internetowej www.gofin.pl).
W związku z powyższym, jeśli pracodawca bezsprzecznie ustali, że pracownik pobrał nienależny zasiłek chorobowy (przykładowo w trakcie pobierania zasiłku chorobowego wykonywał pracę zarobkową), to zebrane przez siebie dowody powinien przekazać do ZUS, występując jednocześnie z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie nienależnie pobranego zasiłku. Po przeanalizowaniu sprawy ZUS wyda decyzję zobowiązującą pracownika do zwrotu pobranej przez niego kwoty zasiłku, wskazując w niej numer konta, na które powinien zwrócić kwotę nienależnie pobranego zasiłku wraz z odsetkami. Pracodawca w takiej sytuacji nie koryguje dokumentów rozliczeniowych, w których zostały wykazane kwoty wypłaconych pracownikowi zasiłków.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|