Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (781) z dnia 10.09.2012
Podwyżka wynagrodzenia a podstawa wymiaru zasiłku
Pracownik od dłuższego czasu często choruje, a przerwy w okresach niezdolności do pracy nie przekraczają 3 miesięcy kalendarzowych. Czy należało przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w związku z podwyżką wynagrodzenia?
Nie, podwyżka wynagrodzenia nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.
Regułą jest, że podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia trwającego krócej niż 12 miesięcy).
Taka regulacja wynika z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
WAŻNE: Ustalona podstawa wymiaru świadczenia chorobowego nie ulega zmianie, jeżeli pracownik choruje na tyle często, że przerwa pomiędzy poszczególnymi okresami choroby nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych.
Powyższe wynika z art. 43 ustawy zasiłkowej, w myśl którego podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami ich pobierania (bez względu na rodzaj świadczeń) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Przykład
Pracownikowi w umowie o pracę określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Do końca czerwca 2012 r. wynosiło ono 2.500 zł, a od 1 lipca 2012 r. zostało podwyższone do kwoty 2.800 zł. W 2012 r. pracownik chorował przez 3 dni stycznia, 5 dni kwietnia i 3 dni czerwca. Przerwy pomiędzy okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego były krótsze niż 3 miesiące kalendarzowe, zatem podstawę wymiaru dla każdego okresu niezdolności do pracy stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2011 r. Ponownie pracownik stał się niezdolny do pracy we wrześniu 2012 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego we wrześniu 2012 r. stanowi wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2011 r. (to samo, które przyjęto do obliczenia wynagrodzenia za wcześniejsze okresy niezdolności do pracy). Podwyżka wynagrodzenia nie miała wpływu na ustalenie podstawy wymiaru świadczenia za czas choroby. |
Zwracamy uwagę! Obliczenia nowej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dokonuje się wówczas, gdy podwyżka bądź obniżenie wynagrodzenia nastąpi w wyniku zmiany wymiaru czasu pracy. W takim przypadku podstawę wymiaru świadczenia - do którego prawo powstanie po zmianie etatu - stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|