Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (785) z dnia 20.10.2012
Prawo do zasiłku chorobowego po zakwestionowaniu zaświadczenia ZUS ZLA przez lekarza orzecznika
Pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego został wezwany na badanie do lekarza orzecznika ZUS, który skrócił orzeczony w nim okres niezdolności do pracy. Jednocześnie lekarz orzecznik wystawił zaświadczenie ZUS ZLA/K stwierdzające, że pracownik odzyskał zdolność do pracy. Od następnego dnia pracownik dostarczył kolejne zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Czy powinniśmy wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie nowego zaświadczenia?
Tak, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego na podstawie nowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA.
Lekarz orzecznik ZUS ma prawo przeprowadzić kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zwolnień lekarskich. W tym celu może m.in. przeprowadzić badanie pracownika, skierować go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, a także zażądać od lekarza leczącego udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pracownika, stanowiącej podstawę wydania zwolnienia. Tak stanowi art. 59 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej.
Po analizie dokumentacji medycznej i przeprowadzeniu badania pracownika lekarz orzecznik ZUS może określić wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim. Od tej daty zaświadczenie to traci ważność.
Od następnego dnia po dniu badania przez lekarza orzecznika ZUS pracownik powinien zgłosić się do pracy - bez potrzeby wykonywania dodatkowych badań kontrolnych. Zaświadczenie ZUS ZLA/K wystawione przez lekarza orzecznika ZUS jest bowiem dokumentem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (traktowanym na równi z zaświadczeniem wydanym w myśl art. 229 § 4 K.p.). Ponadto - w ślad za tym zaświadczeniem - ZUS wydaje decyzję stwierdzającą brak prawa do zasiłku chorobowego za dni objęte zakwestionowanym zwolnieniem, przypadające po dniu badania.
Jeżeli jednak pracownik, mimo orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, otrzyma kolejne zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, to nie ma podstaw do odmowy wypłaty zasiłku na podstawie tego zaświadczenia (nie zostało ono zakwestionowane przez lekarza orzecznika ZUS). Tym samym na podstawie tego zaświadczenia należy dokonać wypłaty zasiłku.
Jeśli pracodawca ma wątpliwości dotyczące zasadności wystawienia przez lekarza leczącego kolejnego zaświadczenia lekarskiego, może zwrócić się o ich rozstrzygnięcie do ZUS (pracownik zostanie ponownie wezwany do lekarza orzecznika w celu przeprowadzenia kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zwolnień lekarskich).
Przykład
Pracownik choruje nieprzerwanie od 10 sierpnia 2012 r. W październiku br. został wezwany do lekarza orzecznika ZUS na badanie dotyczące prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Kontrolowane zaświadczenie obejmowało okres od 10 do 30 października 2012 r. Lekarz orzecznik ZUS w dniu 16 października 2012 r. uznał ten dzień za datę ustania niezdolności do pracy i wystawił zaświadczenie ZUS ZLA/K o odzyskaniu zdolności do pracy. Pracownik stracił prawo do zasiłku chorobowego za okres przypadający po dniu badania, tj. od 17 do 30 października 2012 r. W dniu 17 października 2012 r. pracownik otrzymał od lekarza leczącego kolejne zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy obejmujące okres od 17 października do 15 listopada 2012 r. Na podstawie tego zaświadczenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej nim niezdolności do pracy, w tym także za dni objęte wcześniejszym, zakwestionowanym przez lekarza orzecznika ZUS, zaświadczeniem lekarskim. |
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|