Gazeta Podatkowa nr 90 (922) z dnia 8.11.2012
Wpływ nieobecności w pracy na obliczanie wysokości zasiłku chorobowego
Pracownik w miesiącach poprzedzających chorobę korzystał ze zwolnień lekarskich z tytułu własnej choroby i opieki nad dzieckiem, a ponadto przebywał na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym oraz miał dwa dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Kiedy wynagrodzenia za takie miesiące należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków po uzupełnieniu, a kiedy pominąć?
Na wstępie należy wyjaśnić, że uzupełnienia lub wyłączenia wynagrodzenia za "niepełny" miesiąc z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych można dokonać, gdy przyczyna nieobecności w pracy została usprawiedliwiona. Wówczas ustalając podstawę wymiaru zasiłków:
- wyłącza się wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
- przyjmuje się wynagrodzenie po uzupełnieniu za miesiąc, w którym pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy. (...)
Nie uzupełnia się natomiast wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik korzystał wyłącznie z urlopu wypoczynkowego. Dla celów zasiłkowych okres tego urlopu jest traktowany tak jak czas przepracowany. (...)
Przykład
W listopadzie 2012 r. pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od listopada 2011 r. do października 2012 r. W okresie tym pracownik był nieobecny w pracy:
Do obliczenia wynagrodzenia chorobowego przyjęto przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 11 miesięcy, w tym wynagrodzenie za marzec i kwiecień 2012 r. po uzupełnieniu. |
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|