Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (330) z dnia 10.12.2012
Dodatki za pracę zmianową w podstawie wymiaru zasiłków
Pracownik do 31 sierpnia br. był zatrudniony w systemie pracy zmianowej. Od 1 września 2012 r. pracuje na innym stanowisku tylko na jedną zmianę (od poniedziałku do piątku). W listopadzie 2012 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić otrzymywane przez pracownika do końca sierpnia br. wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta?
Tak. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Powinno ono zawierać wypłacane do końca sierpnia 2012 r. dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta.
Zmiana stanowiska pracy i przejście z systemu pracy zmianowej do pracy na jedną zmianę nie powoduje przeliczenia (lub ustalenia nowej) podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Dlatego też nie ma powodu do wyłączania z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenia uzyskanego za okres przed zmianą stanowiska pracy ani też dodatków otrzymywanych przez pracownika do końca sierpnia 2012 r.
Dodatki, które obecnie nie są pracownikowi wypłacane nie podlegałyby uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku tylko wówczas, gdyby:
- od 1 września br. pracownikowi zmieniono wymiar czasu pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej) lub
- z dniem 31 sierpnia br. ustał termin, do którego w myśl umowy o pracę przyznano dodatki (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej), albo nastąpiło zaprzestanie wypłaty dodatków na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu (art. 41 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, nie miała miejsca żadna z ww. okoliczności.
Przykład |
Pracownik przez 3 lata świadczył pracę w systemie pracy zmianowej. Zgodnie z harmonogramem czasu pracy otrzymywał dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta. Od 1 września 2012 r. został przeniesiony do pracy tylko na jedną zmianę. W listopadzie 2012 r. sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną, nabywając prawo do zasiłku opiekuńczego za 10 dni.
Podstawę wymiaru zasiłku stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres:
- od listopada 2011 r. do sierpnia 2012 r. z tytułu pracy na zmiany (wraz z dodatkami),
- od września do października 2012 r. z tytułu pracy na jedną zmianę.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|