Gazeta Podatkowa nr 100 (932) z dnia 13.12.2012
Ciąża pod koniec 182-dniowego okresu zasiłkowego
Jedna z naszych pracownic choruje nieprzerwanie od 10 czerwca 2012 r. Dostarczane przez nią do tej pory zwolnienia lekarskie wystawiane były przez lekarza psychiatrę. Obecnie wpłynęło zaświadczenie ZUS ZLA z kodem literowym "B". Czy w tej sytuacji, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, powinnam otworzyć jej nowy okres zasiłkowy?
NIE. Jeżeli nie było przerwy w niezdolności do pracy, to bez względu na rodzaj choroby, okresy udokumentowane zaświadczeniami lekarskim ZUS ZLA należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Przy czym, o ile przy "zwykłej" niezdolności do pracy wynosi on 182 dni, to w przypadku gdy spowodowana jest ona gruźlicą lub przypada na okres ciąży, ubezpieczeni mogą korzystać z zasiłku chorobowego przez 270 dni. Stanowi o tym art. 8 i 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Okoliczności uzasadniające dłuższy okres zasiłkowy potwierdza lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, wpisując w nim odpowiednio kod literowy "D" lub "B", a jeżeli tego nie zrobił - wydając ubezpieczonemu odrębne zaświadczenie lekarskie, sporządzone na zwykłym druku, potwierdzające ten fakt.
Z treści pytania wynika, iż podstawowy, tj. 182-dniowy okres zasiłkowy pracownicy zakończyłby się z dniem 8 grudnia br. Ponieważ jednak ubezpieczona dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem literowym "B", potwierdzającym stan ciąży, będzie mogła korzystać z zasiłku chorobowego przez 270 dni (wliczając w ten wymiar wcześniejszą nieprzerwaną niezdolność do pracy), a więc do 6 marca 2013 r. Świadczenie to będzie jej przysługiwało w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli do tego czasu nie nastąpi poród, a pracownica nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W świetle art. 18 ustawy zasiłkowej przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. W okresie ciąży wypłacane jest ono również w wysokości 100% podstawy zasiłku.
Natomiast od dnia przyjścia dziecka na świat ubezpieczonej będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Warto dodać, iż z uprawnienia do tego świadczenia można skorzystać już wcześniej, tj. na dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|