Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (331) z dnia 1.01.2013
Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy
1) Od kilku miesięcy zatrudniamy na umowę zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W grudniu ubiegłego roku przez kilka dni chorowała. W jaki sposób należało ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli w jednym z miesięcy wykonywała umowę przez mniej niż połowę miesiąca?
Zleceniobiorca podlegający ubezpieczeniu chorobowemu nabywa prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli posiada co najmniej 90-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
Podstawę wymiaru zasiłku ustala się zgodnie z art. 48 ustawy zasiłkowej, tj. przyjmując przeciętny miesięczny przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.
W sytuacji gdy w ww. okresie przychód ubezpieczonego uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
- wyłącza się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca,
- przyjmuje się przychód (bez uzupełniania) za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę przez co najmniej połowę miesiąca.
Tak stanowi art. 50 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Ważne: Wyłączenie przychodu za dany miesiąc z podstawy wymiaru zasiłku zleceniobiorcy jest możliwe tylko wówczas, gdy jego zmniejszenie nastąpiło na skutek pobierania świadczeń chorobowych lub odbywania ćwiczeń wojskowych. |
Jeśli przyczyna nieprzepracowania całego miesiąca (zmniejszenia przychodu za ten miesiąc) była inna, to przychód za taki miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie uzyskanej.
Przykład |
Umowa zlecenia została zawarta na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. Z tego tytułu zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W okresie od 3 do 10 grudnia 2012 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku stanowił przeciętny miesięczny przychód za okres od czerwca do listopada 2012 r. W okresie tym umowa nie była wykonywana we wrześniu 2012 r. (z innych przyczyn niż wymienione w art. 50 ustawy zasiłkowej), w związku z czym przychód za ten miesiąc wyniósł 0,00 zł. Pomimo tego został uwzględniony przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie uzyskanej.
Do obliczenia wysokości zasiłku przyjęto 1/6 przychodu (pomniejszonego o kwotę odpowiadającą 13,71%) za okres od czerwca do listopada 2012 r.
2) Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy, jeśli za miesiąc, w którym był niezdolny do pracy z powodu choroby wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy nie zostanie zmniejszone, bowiem praca została wykonana?
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia trwającego krócej niż 12 miesięcy) - art. 48 ustawy zasiłkowej.
Jeżeli zleceniobiorca wywiązał się z umowy, to nie ma podstaw do obniżenia umownego wynagrodzenia za miesiąc, w którym nabył prawo do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie to zleceniodawca mógłby zredukować, gdyby umowa w tym miesiącu nie została zrealizowana - proporcjonalnie do wykonania zadania. Uzyskanie wynagrodzenia w pełnej wysokości w miesiącu, w którym trwała niezdolność do pracy z powodu choroby, nie ma wpływu na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|