Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (799) z dnia 10.03.2013
Prawo do zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie urlopu bezpłatnego
Pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego. Pod koniec tego urlopu zachorował. Niezdolność do pracy obejmuje część urlopu bezpłatnego i dni po jego zakończeniu. Czy po zakończeniu urlopu bezpłatnego możemy podjąć wypłatę zasiłku chorobowego, jeżeli pierwsze 33 dni choroby przypadały w okresie urlopu? Nadmieniamy, że w czasie urlopu bezpłatnego pracownik nie podejmował pracy zarobkowej.
Bezpośrednio po zakończeniu urlopu bezpłatnego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres pierwszych 33 dni (14 dni) niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.
Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni (14 dni) niezdolności do pracy trwającej w roku kalendarzowym. Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Wynagrodzenie to nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.
Natomiast art. 12 ustawy zasiłkowej stanowi, że zasiłek chorobowy (a tym samym wynagrodzenie chorobowe) nie przysługuje m.in. za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego i wychowawczego. Okresów tej niezdolności, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku, nie wlicza się do okresu zasiłkowego. Nie wlicza się ich także do okresu 33 dni (14 dni), za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.
Dlatego też pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, pomimo tego, że jest niezdolny do pracy z powodu choroby przez okres przekraczający 33 dni, bezpośrednio po urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego (odpowiednio przez 33 lub 14 dni). Począwszy od 34. (15. dnia) niezdolności do pracy przypadającej po urlopie bezpłatnym, pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego.
Przykład
Pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego udzielonego na okres od 2 stycznia do 28 lutego 2013 r. W dniu 22 stycznia 2013 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby i dostarczył pracodawcy zwolnienia lekarskie na łączny okres do 31 marca 2013 r. Pracownikowi nie przysługuje prawo do świadczeń za czas choroby przypadającej w okresie urlopu bezpłatnego, tj. od 22 stycznia do 28 lutego 2013 r. Po zakończeniu urlopu pracodawca ustali wysokość i dokona wypłaty wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 31 marca 2013 r. Zakładając, że niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie nadal - do 30 kwietnia 2013 r. - pracodawca dokona wypłaty wynagrodzenia chorobowego jeszcze za dwa dni, tj. od 1 do 2 kwietnia 2013 r. (łącznie wynagrodzenie chorobowe będzie wypłacone za okres 33 dni). Począwszy od 3 kwietnia 2013 r. pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego. Dni niezdolności do pracy trwającej od 22 stycznia do 28 lutego 2013 r. nie zostaną wliczone do 182-dniowego okresu zasiłkowego. |
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|