Gazeta Podatkowa nr 26 (963) z dnia 2.04.2013
Chorobowe za wypadek w drodze do pracy
Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy (złamał nogę). Czy w związku z tym zdarzeniem ma być wypłacane świadczenie w wysokości 100% podstawy z ubezpieczenia wypadkowego?
Generalnie, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku lub 70% podstawy za okres pobytu w szpitalu. W przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Natomiast jeżeli niezdolność do pracy powstała m.in. wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, zasiłek należny jest w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Tego rodzaju świadczenie, w myśl art. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, przysługuje w ramach ubezpieczenia chorobowego, a nie jak sugeruje Czytelnik - wypadkowego.
Co więcej, jest ono należne bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
W pierwszej kolejności pracownikowi, który uległ wypadkowi drodze do pracy lub z pracy, przysługuje jednak, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), prawo do wynagrodzenia. Wypłacane jest ono odpowiednio przez 33 lub 14 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Dopiero później pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy - we wskazanym wyżej okresie - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Aby pracownik mógł otrzymać oba świadczenia, tj. zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek chorobowy w stuprocentowej wysokości, wymagane jest uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do pracy. Wiąże się z tym konieczność przeprowadzenia postępowania powypadkowego i sporządzenia karty wypadku wraz ze stosowną kwalifikacją zdarzenia.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|