Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (808) z dnia 10.06.2013
Ustalanie prawa i wysokości zasiłku chorobowego dla zleceniobiorców
Nasza firma zatrudnia zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jakie świadczenia przysługują zleceniobiorcy za czas choroby i w jaki sposób obliczać ich wysokość?
Prawo do zasiłków dla zleceniobiorców i obliczanie ich wysokości ustala się w oparciu o przepisy ustawy zasiłkowej.
Zleceniobiorcy, którzy przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, po spełnieniu warunków określonych w ustawie zasiłkowej, mogą otrzymywać zasiłek chorobowy, opiekuńczy oraz macierzyński, a także świadczenie rehabilitacyjne.
Podstawę wymiaru ww. świadczeń ustala się uwzględniając w niej kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez zleceniobiorcę w wysokości odpowiadającej 13,71%.
Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Do okresu tego wlicza się wcześniejsze okresy ubezpieczenia chorobowego (zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego), jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym, albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Okres wyczekiwania nie obowiązuje w przypadku ubiegania się o wypłatę zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Te świadczenia przysługują bez względu na czas trwania ubezpieczenia chorobowego.
Przykład
Zleceniobiorca wykonujący umowę od 2 stycznia 2013 r. podlega od tego dnia ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił od 1 marca 2013 r. W okresie od 20 do 27 maja br. sprawował on osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, natomiast od 28 maja do 10 czerwca 2013 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Zleceniobiorca nabył prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, natomiast prawo do zasiłku chorobowego przysługuje za okres od 30 maja do 10 czerwca 2013 r., tj. po upływie 90-dniowego okresu wyczekiwania. |
Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie zachowują prawa do wynagrodzenia za czas choroby, bowiem wynagrodzenie to, określone w art. 92 Kodeksu pracy, przysługuje wyłącznie pracownikom. Zleceniobiorcy od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego (oczywiście po spełnieniu wymogu wyczekiwania).
Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących zleceniobiorcy stanowi przeciętny przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 3 pkt 4 i art. 48 ustawy zasiłkowej). W sytuacji, gdy ubezpieczenie chorobowe trwa krócej niż 12 miesięcy - za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.
W sytuacji, gdy zleceniobiorca został objęty ubezpieczeniem chorobowym w trakcie miesiąca i stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w następnym miesiącu (oczywiście, o ile posiada wymagany okres ubezpieczenia chorobowego), to podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z pierwszego niepełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia (bez uzupełniania).
Jeśli w okresie, za który przychód uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, zleceniobiorca nie wykonywał umowy zlecenia z powodu pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, to z podstawy wymiaru zasiłku wyłącza się przychód za miesiące, w których z ww. przyczyn umowa była wykonywana przez mniej niż połowę miesiąca. Jeżeli niewykonywanie umowy nastąpiło z innych przyczyn (np. z powodu choroby, za którą nie przysługiwało mu prawo do zasiłku), przychód za te miesiące przyjmuje się w kwocie faktycznej, bez uzupełniania - nawet gdy umowa była wykonywana przez mniej niż połowę miesiąca (art. 50 ustawy zasiłkowej).
Dodajmy, że dla zleceniobiorców nie została określona najniższa podstawa wymiaru zasiłków (jak ma to miejsce w przypadku pracowników).
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|