Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (346) z dnia 10.08.2013
Ustalenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego po przerwie spowodowanej opieką
1) Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres 14 dni z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną. Po przepracowaniu kilkunastu dni ponownie dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA orzekające o jego niezdolności do pracy z powodu choroby na okres 30 dni. Przerwa pomiędzy udokumentowanymi przez pracownika okresami niezdolności do pracy była krótsza niż 60 dni. Czy należy zliczyć je do jednego 182-dniowego okresu zasiłkowego?
Nie. Do 182-dniowego okresu zasiłkowego (270-dniowego w razie niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży) wlicza się wyłącznie dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika. Przy czym dni tej choroby sumuje się do jednego okresu zasiłkowego, gdy pomiędzy nimi:
- nie występują przerwy (wówczas nie ma znaczenia rodzaj schorzenia),
- występują przerwy nieprzekraczające 60 dni, a niezdolność do pracy po przerwie została spowodowana tym samym schorzeniem (na zaświadczeniu lekarskim lekarz wpisuje kod literowy "A").
Powyższe wynika z art. 8 i 9 ustawy zasiłkowej.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownik sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną i z tego tytułu powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy. Kolejne zaświadczenie lekarskie, orzekające o niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika, uprawnia go odpowiednio do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Dlatego też okresów niezdolności do pracy orzeczonej kolejno przedkładanymi zaświadczeniami lekarskimi ZUS ZLA nie należy zaliczać do jednego okresu zasiłkowego.
2) A jak należałoby liczyć okres zasiłkowy, gdyby pracownik, o którym mowa w poprzednim pytaniu, przed dniami opieki nad żoną był niezdolny do pracy z powodu własnej choroby?
W sytuacji gdy pracownik po niezdolności do pracy spowodowanej własną chorobą sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, a następnie ponownie staje się niezdolny do pracy z powodu własnej choroby, to dni sprawowania opieki nie wlicza się do okresu zasiłkowego.
Ważne: Jeżeli zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione po okresie sprawowania opieki zawiera kod literowy "A", to oznacza, że niezdolność pracownika do pracy została spowodowana tą samą chorobą co przed przerwą nieprzekraczającą 60 dni. |
W konsekwencji powyższego sumuje się okresy niezdolności do pracy trwające przed i po opiece. W takim przypadku nie "otwiera" się nowego okresu zasiłkowego.
Brak kodu literowego "A" na zaświadczeniu lekarskim wystawionym z tytułu choroby pracownika powstałej po przerwie (przypadającej na opiekę) może budzić wątpliwości pracodawcy w zakresie liczenia okresu zasiłkowego, uzasadniające wystąpienie w tej sprawie do lekarza leczącego. Po wydaniu opinii przez lekarza jest możliwe, że okresy choroby pracownika zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, nawet gdy przerwa między nimi przekroczy 60 dni (por. ust. 39 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). Oczywiście dni sprawowania opieki nie będą uwzględnione w tym okresie.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|