Gazeta Podatkowa nr 69 (1006) z dnia 29.08.2013
Zasiłek chorobowy dla pracownicy po likwidacji firmy
Postanowiłam zlikwidować prowadzoną działalność pozarolniczą. Zatrudniani przeze mnie pracownicy ostatni dzień byli w pracy 15 sierpnia br. Jedna z pracownic, do 10 sierpnia br. przebywająca na urlopie macierzyńskim (przerwanym z uwagi na śmierć dziecka) i z tego tytułu otrzymująca z ZUS zasiłek macierzyński, od następnego dnia otrzymała zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. W bieżącym roku jeszcze przed porodem pracownica zdążyła wykorzystać 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Czy w tej sytuacji będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy? Co w takiej sytuacji powinnam zrobić z otrzymanym od niej zwolnieniem lekarskim?
Pracownica, jak wynika z treści pytania, zachorowała w okresie zatrudnienia (11 sierpnia br.). Nabędzie zatem prawo do zasiłku chorobowego. Może korzystać z tego świadczenia do końca okresu zatrudnienia i ewentualnie także po jego ustaniu.
W tym drugim przypadku będzie to jednak możliwe, o ile nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. W świetle tego przepisu zasiłek chorobowy nie przysługuje bowiem za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy m.in.:
- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, z uwagi na brak wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego, który w przypadku pracowników wynosi 30 dni,
- jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Dlatego też na tę okoliczność osoby ubiegające się o zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zobowiązane są do przedłożenia organowi rentowemu stosownego oświadczenia, sporządzonego na druku ZUS Z-10.
Formularze ZUS Z-10 i ZUS Z-3 dostępne są na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.gofin.pl.
Jeżeli pracownica uzyska prawo do zasiłku chorobowego także za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, będzie mogła z niego korzystać nie dłużej niż do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego, który wynosi odpowiednio 182 lub - w przypadku zachorowania na gruźlicę lub niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży - 270 dni.
Czytelniczka powinna otrzymane od pracownicy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA przekazać do ZUS właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek (wypłacającego wcześniej zasiłek macierzyński), który podejmie wypłatę zasiłku chorobowego zarówno za okres pozostawania ubezpieczonej w stosunku pracy, jak i (ewentualnie) po jego ustaniu. Do zwolnienia lekarskiego zależy załączyć zaświadczenie płatnika składek, sporządzone na druku ZUS Z-3, z którego będzie wynikać m.in. kiedy ustał stosunek pracy danej ubezpieczonej.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|