Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (352) z dnia 10.11.2013
Zasiłek chorobowy w razie wypadku powstałego w szczególnych okolicznościach
Pracownik zatrudniony w naszej firmie od kilku lat brał udział w akcji ratowniczej (gaszenie pożaru przed przybyciem straży), w czasie której uległ wypadkowi i przedkładał zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. Za okres choroby wypłaciliśmy wynagrodzenie, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Pracownik uważa, że powinien otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru i przedłożył informację o zdarzeniu oraz zaświadczenie lekarskie o doznanych obrażeniach. Czy należy uwzględnić wniosek pracownika i wyrównać wypłacone świadczenia?
Pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, określonego przepisami ustawy wypadkowej.
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej, za wypadek przy pracy, uprawniający do świadczeń z tego tytułu, uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
W chwili wypadku pracownik nie spełniał żadnego z tych warunków, bowiem nie wykonywał czynności związanych z pracą i nie pozostawał w dyspozycji pracodawcy.
Prawo do świadczeń z tytułu wypadku, któremu uległ pracownik, regulują przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. z 2013 r. poz. 737), dalej ustawy. Okoliczności wypadków, uzasadniające przyznanie świadczeń określonych przepisami ustawy określa art. 2 ust. 1 tego aktu prawnego. W myśl powołanego przepisu, za wypadek uprawniający do świadczeń uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło m.in. przy ratowaniu innych osób od grożącego ich życiu niebezpieczeństwa, chronieniu własności publicznej przed grożącą jej szkodą, wykonywaniu bezpośredniej ochrony przed klęskami żywiołowymi.
Uczestniczenie pracownika, o którym mowa w pytaniu, w akcji gaszenia pożaru i doznanie z tego powodu obrażeń spełnia warunki do przyznania świadczeń określonych w powołanej ustawie. Jako osoba, która stała się niezdolna do pracy w wyniku urazu powstałego wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach, pracownik może ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub jednorazowe odszkodowanie (art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy).
Mógłby też, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy, otrzymać świadczenia opieki zdrowotnej określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, w zakresie niezbędnym do leczenia następstw wypadku. Jednakże świadczenia te przysługują osobom, które nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, natomiast pracownik podlega temu ubezpieczeniu z tytułu wykonywanej umowy o pracę.
Świadczenia określone w ustawie są finansowane ze środków budżetu państwa. Przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS na wniosek osoby uprawnionej lub jej pełnomocnika (art. 12 ustawy).
Osoba ubiegająca się o świadczenia z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach, o których mowa, zobowiązana jest dołączyć do wniosku dokumentację wypadku. Natomiast niezdolność do pracy i jej związek z wypadkiem w szczególnych okolicznościach, a także stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z takim wypadkiem ustala lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS - w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.
Z pytania wynika, że pracownik odzyskał zdolność do pracy po wypadku w szczególnych okolicznościach. Może więc ubiegać się w ZUS o ustalenie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem w szczególnych okolicznościach, co uprawni go do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie.
Jeśli chodzi o świadczenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, to pracodawca prawidłowo wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|