Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (354) z dnia 10.12.2013
Obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
1) Pracownik od lipca 2012 r. do końca listopada 2013 r. otrzymywał dodatek za zastępstwo. Od 1 grudnia 2013 r. ponownie przyznano mu ten dodatek, ale z powodu zastępstwa innego pracownika. Zgodnie z przepisami płacowymi, dodatek z tytułu zastępstwa jest pomniejszany za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Czy dodatek należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego za 5 dni grudnia br.?
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w grudniu 2013 r. należy uwzględnić dodatek za zastępstwo wypłacony za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających grudzień 2013 r. (tj. od grudnia 2012 r. do listopada 2013 r.). Tak wynika z art. 41 i art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Dodatek za zastępstwo przysługujący pracownikowi w określonym terminie, po jego upływie - bez dnia przerwy - został przyznany na kolejny okres. Nie można więc przyjąć, że ustało prawo do dodatku przysługującego do określonego terminu (taki dodatek nie zostałby uwzględniony w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego). Tym samym dodatek należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w kwotach uzyskanych za te same miesiące, za które wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy.
2) Pracownik choruje od 25 listopada do 10 grudnia 2013 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględniliśmy obok wynagrodzenia za pracę, również wynagrodzenie z umowy zlecenia. W związku z tym, że umowa zlecenia wygasła z dniem 30 listopada 2013 r., czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku?
Tak. Począwszy od 1 grudnia 2013 r. z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wyłączyć wynagrodzenie uzyskane przez pracownika z tytułu umowy zlecenia. Wynagrodzenie to mogło być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego tylko do 30 listopada 2013 r. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej, wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń przysługujących tylko w czasie trwania umowy zlecenia.
3) Pracownik był zatrudniony w naszej firmie do 31 października 2013 r. Od następnego dnia wykonuje dla nas umowę zlecenia, z tytułu której przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. W grudniu br. choruje. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie uzyskane z tytułu umowy o pracę?
Nie, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić wyłącznie z wynagrodzenia uzyskanego za listopad 2013 r. z tytułu umowy zlecenia.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej).
Ubezpieczeniem, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy, jest ubezpieczenie z tytułu umowy zlecenia. Nie ma zatem znaczenia, że umowa o pracę i umowa zlecenia są wykonywane nieprzerwanie w tej samej firmie. Okres ubezpieczenia z tytułu umowy o pracę został jedynie zaliczony do 90-dniowego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|