Gazeta Podatkowa nr 6 (1047) z dnia 20.01.2014
Chorobowe spowodowane wypadkiem w drodze do pracy
Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim od lutego do czerwca 2013 r. Sporządzono kartę wypadku i ubezpieczony otrzymywał 100% zasiłku. W lipcu pracownik wrócił do pracy i do tej pory normalnie pracował. Od grudnia 2013 r. ponownie przebywa w szpitalu, podobno w związku z tym wypadkiem. Czy nadal będzie mu przysługiwał 100% zasiłek? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 773818)
TAK, o ile aktualna choroba faktycznie spowodowana jest wspomnianym w pytaniu wypadkiem w drodze do pracy.
Miesięczny zasiłek chorobowy generalnie wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku oraz 70% podstawy wymiaru za okres pobytu w szpitalu. Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, to wówczas miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w tej wysokości jest karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy, uznająca zdarzenie za wspomniany wypadek.
Zdarza się, że po jakimś czasie od powrotu poszkodowanego w wypadku do czynności zawodowych staje się on ponownie niezdolny do pracy w konsekwencji uszczerbku doznanego w wymienionych okolicznościach. Ubezpieczony może otrzymać wtedy ponownie stuprocentowy zasiłek chorobowy pod warunkiem, że odpowiednio to udokumentuje.
Co prawda w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego oraz jego wysokość podaje się z zastosowaniem specjalnych kodów literowych, jednakże ustawodawca żadnego z nich nie przeznaczył do klasyfikacji schorzenia będącego skutkiem wypadku. Dlatego też w przedstawionej w pytaniu sytuacji, powiązanie choroby i wypadku należy udowodnić zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków… (Dz. U. z 2012 r. poz. 444 ze zm.). Przepis ten decyduje, że w przypadku niezdolności do pracy wynikającej z następstw stwierdzonego wcześniej wypadku w drodze do pracy lub z pracy, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku, stwierdzające związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem.
Tak więc, jeśli pracownik, o którym mowa w pytaniu, oprócz zwolnienia lekarskiego przedstawi dodatkowo tego rodzaju dokument, to przysługiwać mu będzie 100% zasiłek chorobowy, także za okres leczenia szpitalnego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|