Gazeta Podatkowa nr 17 (1058) z dnia 27.02.2014
Kto wypłaca chorobowe zleceniobiorcy?
W naszej firmie zatrudniamy powyżej 20 osób. Kto w takiej sytuacji wypłaca chorobowe zleceniobiorcy: ZUS, czy zleceniodawca (firma)? Czy to chorobowe jest traktowane jako zasiłek chorobowy i później po prostu pomniejszamy sobie płatność do ZUS-u? (pytanie nr 790244)
Zleceniobiorcy, jako osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności, prawo do zasiłku chorobowego nabywają po upływie 90 dni nieprzerwanego takiego ubezpieczenia. Tak stanowi art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.
Ta grupa ubezpieczonych nie ma prawa do 14- lub 33-dniowego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Od pierwszego dnia niezdolności do pracy uprawnionym przysługuje więc zasiłek chorobowy.
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób kwalifikowani są, w myśl art. 61 ustawy zasiłkowej, jako podmioty ustalające prawo do zasiłków i ich wysokość oraz realizujące stosowną wypłatę. Przy czym, jeśli płatnik składek jest jednocześnie płatnikiem zasiłków, świadczenia te wypłaca wszystkim zgłaszanym do ubezpieczenia chorobowego ubezpieczonym, w tym także zleceniobiorcom.
Z treści pytania można wnioskować, że firma wypłaca świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Tym samym, w razie niezdolności do pracy z powodu choroby ubezpieczonego zleceniobiorcy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy, o ile legitymuje się stosownym okresem wyczekiwania na zasiłek. Wypłacone kwoty odpowiednio rozlicza się w ciężar składek.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|