Gazeta Podatkowa nr 26 (1067) z dnia 31.03.2014
Podstawa chorobowego za pełne miesiące kalendarzowe
Z dniem 3 czerwca 2013 r. zatrudniliśmy pracownika na roczną umowę o pracę. Nie mogliśmy go zatrudnić od 1 czerwca, bo pracujemy od poniedziałku do piątku. W marcu br. pracownik stał się niezdolny do pracy i przyniósł zwolnienie lekarskie ZUS ZLA na dwa tygodnie. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego?
Podstawę wymiaru świadczenia (odpowiednio wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego) przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność. Jest to jedna z podstawowych reguł wynikających z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową, co nie oznacza, że nie ma od niej odstępstwa.
Otóż, jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanych 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Kwestię tę reguluje art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
Przy czym należy zwrócić uwagę na miesiąc, w którym nastąpiło zatrudnienie. Jak wynika z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, zamieszczonego na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl), za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia uważa się miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia tego miesiąca.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, przez liczbę tych miesięcy.
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym pracownik został zatrudniony od 3 czerwca 2013 r., 1 czerwca przypadał na sobotę, a 2 czerwca na niedzielę, które to dni były u pracodawcy dniami wolnymi od pracy. Ma to więc istotne znaczenie dla ustalenia podstawy wymiaru przysługującego świadczenia chorobowego z prawidłowego okresu.
Zatem w omawianym przypadku należy ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego z okresu poprzedzającego powstałą niezdolność do pracy, a mianowicie od czerwca 2013 r. do lutego 2014 r., tj. z 9 pełnych miesięcy kalendarzowych.
Warto wskazać, iż zatrudnionemu pracownikowi najpierw będzie przysługiwało tzw. wynagrodzenie chorobowe. Długość okresu, za który ono będzie należne, zależy od jego wieku.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|