Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (366) z dnia 10.06.2014
Wypłata zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy
Od kilku tygodni zatrudniamy osobę na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorca został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Pod koniec maja br. uległ wypadkowi przy wykonywaniu pracy. Czy zleceniobiorcy należy wypłacić zasiłek chorobowy skoro nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu?
Tak, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy.
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Tak stanowi art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy wypadkowej.
Okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy ustala w karcie wypadku podmiot, na rzecz którego wykonywana jest praca na podstawie tej umowy. Natomiast przy obliczaniu wysokości zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego oraz jego wypłacie należy kierować się przepisami ustawy zasiłkowej z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
Zgodnie z art. 8 ustawy wypadkowej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na czas trwania tego ubezpieczenia.
Ważne: Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje zleceniobiorcy także wówczas, gdy nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. |
Jego wypłaty dokonuje się przez okres wskazany w art. 8 ustawy zasiłkowej, tj. przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy przypada w czasie ciąży, okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 270 dni.
Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego zleceniobiorca jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności, zleceniobiorca może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne (art. 18 ustawy zasiłkowej). Świadczenie to jest wypłacane, na podstawie decyzji ZUS wydanej w oparciu o orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, maksymalnie przez 12 miesięcy (360 dni).
Zarówno zasiłek chorobowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego wypłaca się w wysokości 100% kwoty stanowiącej podstawę wymiaru (art. 9 ustawy wypadkowej).
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być wypłacany, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez zleceniobiorcę przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ponadto zasiłku nie wypłaca się, gdy zleceniobiorca będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku (art. 21 ustawy wypadkowej). Jeśli z tych przyczyn zleceniobiorcy nie przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, to może ubiegać się o zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego. Co jednak istotne prawo do tych świadczeń nabędzie, o ile podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz posiada wymagany okres wyczekiwania.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|