Gazeta Podatkowa nr 49 (1090) z dnia 18.06.2014
Pracownik na zasiłku chorobowym a wygaśnięcie umowy o pracę
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Przez 33 dni otrzymywał wynagrodzenie, a za 4 dni wypłacimy mu zasiłek chorobowy. Wkrótce kończy mu się umowa o pracę, która nie zostanie przedłużona, a obecnie ubezpieczony dostał dalsze zwolnienie na 3 tygodnie. Jakie jest postępowanie w tej sytuacji? Czy nowe ZLA pracownik ma dostarczyć pracodawcy, który przekazuje je do ZUS? Czy na druku tym ma być zaznaczone do kiedy trwa zatrudnienie? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 827009, 827833)
Dopóki pracownik pozostaje w zatrudnieniu, otrzymane zwolnienia lekarskie dostarcza swojemu pracodawcy, natomiast będąc już po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego - przekazuje je do ZUS. W obu przypadkach ma na to termin 7 dni od daty otrzymania druku ZUS ZLA.
Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej choroby do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.
W praktyce zdarzają się także przypadki, w których zwolnienie lekarskie obejmuje okres, za który ubezpieczonemu przysługuje:
- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS lub
- zasiłek chorobowy wypłacany przez płatnika składek, a następnie zasiłek chorobowy płatny przez ZUS.
Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty ubezpieczonemu zasiłku chorobowego jest wówczas to zaświadczenie, które płatnik składek, po wypłaceniu wynagrodzenia lub zasiłku, przekazuje do ZUS, a którego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem pozostawia u siebie w aktach.
Jeżeli do wypłaty zasiłku obowiązany jest ZUS, płatnik składek przedkłada zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku. W przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem wymagane jest sporządzenie druku ZUS Z-3.
Z uwagi na to, że w formularzu tym przewidziano miejsce na zamieszczenie informacji dotyczącej trwania lub zakończenia zatrudnienia, zbędne jest umieszczanie tego typu danych na przekazywanym do ZUS druku zwolnienia lekarskiego.
Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego jest również oświadczenie złożone na druku ZUS Z-10. Ten dokument wymagany jest już jednak nie od pracodawcy, lecz od samej osoby zainteresowanej - występującej o zasiłek.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|