Gazeta Podatkowa nr 60 (1101) z dnia 28.07.2014
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Zachorowałem w ostatnim dniu zatrudnienia w firmie, w której pracowałam na pełny etat. Po przedłożeniu 14-dniowego zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie chorobowe za jeden dzień, po czym przekazał to zwolnienie do ZUS wraz z formularzem ZUS Z-3 oraz moim oświadczeniem sporządzonym na druku ZUS Z-10. W oświadczeniu tym zaznaczyłem, iż od ponad roku mam zawartą umowę o pracę w innej firmie, w której pracuję na 1/2 etatu (obecnie i tam korzystam ze zwolnienia lekarskiego). Czy fakt ten może pozbawić mnie prawa do zasiłku za okres po ustaniu mojego głównego stosunku pracy?
NIE. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (tu zatrudnienia), jeżeli osoba niezdolna do pracy m.in. kontynuuje działalność zarobkową albo podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym bądź zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Tak wynika z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową. Warto dodać, iż dotyczy to niezdolności do pracy powstałej zarówno w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po jego ustaniu.
Wydawać zatem by się mogło, że nie otrzyma go za okres po ustaniu jednego zatrudnienia osoba, która nadal jest zatrudniona w innej firmie. I faktycznie, swego czasu ubezpieczeni znajdujący się w takiej sytuacji otrzymywali z ZUS decyzje odmawiające prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. Organ rentowy zmienił jednak swoje stanowisko w tym zakresie. Zostało ono zawarte w komentarzu ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl).
Obecnie nie traci uprawnień do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po ustaniu zatrudnienia pracownik, który był zatrudniony na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę, a jedna z umów o pracę zakończyła się. W takim przypadku bowiem, zdaniem organu rentowego, nie stosuje się art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej. Warto dodać, iż dotyczy to zarówno sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu, o ile oczywiście zostały spełnione warunki określone w art. 7 ustawy zasiłkowej.
Fakt kontynuowania przez Czytelnika zatrudnienia na 1/2 etatu nie stanowi zatem przeszkody do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.
W opisanej przez Czytelnika sytuacji ma on więc szansę na wypłatę zasiłku chorobowego i/lub wynagrodzenia chorobowego z tytułu trwającego zatrudnienia oraz zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia, które ustało.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|