Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (369) z dnia 1.08.2014
Zasiłek chorobowy w razie złożenia zaświadczenia lekarskiego za okres wsteczny
Od kilku tygodni jeden z pracowników nie zgłaszał się do pracy. Obecnie dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione - dzień przed jego dostarczeniem - przez lekarza psychiatrę, obejmujące cały okres nieobecności w pracy. Zwolnienie zostało wystawione od dnia, w którym pracownik był jeszcze obecny w pracy. Czy i od kiedy należy podjąć wypłatę świadczeń chorobowych?
Przedłożone przez pracownika zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA jest dowodem do wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku. Przy czym wypłatę należy podjąć od drugiego dnia niezdolności wskazanej w zaświadczeniu lekarskim. Pierwszy dzień był bowiem przez pracownika jeszcze przepracowany i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie za pracę.
Zaświadczenie lekarskie obejmujące okres niezdolności do pracy dłuższy niż 3 dni poprzedzające datę badania jest podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych, jeżeli zostało wystawione przez lekarza psychiatrę stwierdzającego lub podejrzewającego zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność pracownika do oceny własnego postępowania. Powyższe wynika z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad wystawiania zaświadczeń lekarskich... (Dz. U. z 2013 r. poz. 229). Nie ma więc znaczenia, że zaświadczenie lekarskie obejmuje okres kilku tygodni poprzedzających datę jego wystawienia, skoro wystawił je lekarz psychiatra.
Na podstawie dostarczonego zaświadczenia lekarskiego - począwszy od dnia, od którego pracownik zaprzestał świadczenia pracy z powodu choroby - należy dokonać wypłaty wynagrodzenia chorobowego (jeśli wcześniej nie wyczerpał limitu 33 lub 14 dni w 2014 r.), a następnie zasiłku chorobowego.
Pierwszy dzień orzeczonej niezdolności do pracy nie zostanie też wliczony do 182-dniowego okresu zasiłkowego. Zalicza się bowiem do niego dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek oraz dni, za które nie miał prawa do świadczeń z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej (np. z powodu nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy). Okoliczności te nie miały miejsca w sytuacji przedstawionej w pytaniu.
Przykład |
Pracownik (w wieku 45 lat) nie zgłaszał się do pracy od 20 maja 2014 r. W dniu 1 lipca br. przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, wystawione 30 czerwca 2014 r. przez lekarza psychiatrę, orzekające czasową niezdolność do pracy na okres od 19 maja do 11 lipca 2014 r. (54 dni).
Z tytułu orzeczonej niezdolności do pracy pracownikowi nie przysługuje świadczenie chorobowe za 19 maja 2014 r., w którym świadczył pracę i otrzymał wynagrodzenie. Za pozostały okres choroby pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe od 20 maja do 21 czerwca 2014 r. (33 dni) oraz zasiłek chorobowy od 22 czerwca do 11 lipca 2014 r. (20 dni). Z okresu zasiłkowego do 11 lipca 2014 r. pracownik wykorzystał 53 dni (33 dni + 20 dni).
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|