Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (370) z dnia 10.08.2014
Wniosek o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Z końcem lipca 2014 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Od 1 sierpnia 2014 r. dostarczył on zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmujące 30 dni. Czy należało przyjąć zaświadczenie od byłego pracownika i przekazać je do ZUS?
W sytuacji, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby rozpoczęła się już po rozwiązaniu umowy o pracę, to były pracodawca nie ma obowiązku przyjmowania zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA.
Pracodawca upoważniony do wypłaty zasiłków może dokonać wypłaty zasiłku tylko za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie trwania umowy o pracę. Wypłaty zasiłków przysługujących za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) dokonuje jedynie ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy zasiłkowej).
Jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po rozwiązaniu stosunku pracy, to zasiłek chorobowy przysługuje, zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej, gdy niezdolność ta trwa bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
- 14 dni od ustania zatrudnienia,
- 3 miesięcy (90 dni) od ustania zatrudnienia, w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni (lub innej choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby).
Ponieważ zasiłek chorobowy za ten okres niezdolności do pracy wypłaca ZUS, to wniosek o jego wypłatę były pracownik powinien złożyć w ZUS właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Ważne: Dowodami do wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia są, obok zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, oświadczenie byłego pracownika na druku ZUS Z-10 oraz zaświadczenie byłego pracodawcy wystawione na formularzu ZUS Z-3. |
W związku z powyższym były pracodawca, mimo że nie ma obowiązku przyjmowania zaświadczenia lekarskiego od byłego pracownika, powinien wystawić zaświadczenie na formularzu ZUS Z-3. W zaświadczeniu tym wpisuje się wysokość wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w okresie zatrudnienia, które zostanie przez ZUS przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku, czyli za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia). Przy tym należy pamiętać, że składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku w czasie ubezpieczenia, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Należy je więc również zamieścić w zaświadczeniu ZUS Z-3.
Zwracamy uwagę! Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA były pracownik powinien dostarczyć do ZUS nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Przedłożenie zaświadczenia po tym terminie powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia jego dostarczenia. Jeżeli były pracownik nie otrzymał od pracodawcy zaświadczenia ZUS Z-3, to dostarcza do ZUS tylko posiadane przez siebie dokumenty, tj. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz wypełnione oświadczenie ZUS Z-10, natomiast okres ostatniego zatrudnienia dokumentuje świadectwem pracy. ZUS zwróci się na piśmie do byłego pracodawcy o wystawienie zaświadczenia na formularzu ZUS Z-3.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|