Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (383) z dnia 1.03.2015
Niższy zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu
W jakiej wysokości wypłacić wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikowi w wieku 52 lat, który przez miesiąc choroby trwającej w bieżącym roku kalendarzowym przebywał w szpitalu?
Wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, co do zasady, wynosi 80% podstawy wymiaru. Począwszy od 34. dnia choroby do dnia wyjścia ze szpitala zasiłek chorobowy wynosi 70% podstawy wymiaru.
W myśl przepisów Kodeksu pracy wynagrodzenie chorobowe wypłaca się w wysokości nie niższej niż 80%, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Ponadto wynagrodzenie to wypłaca się w wysokości 100% gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy do domu albo jest spowodowana poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów (także zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów).
Zasiłek chorobowy w sytuacjach wymienionych powyżej również wynosi 100% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Za okres pobytu w szpitalu spowodowanym "zwykłą" chorobą wysokość zasiłku chorobowego ulega obniżeniu do 70% podstawy wymiaru. Obniżenie to nie dotyczy wynagrodzenia chorobowego, a także zasiłku chorobowego dla pracownika, który ukończył 50 lat najpóźniej w roku poprzedzającym chorobę, z tym że tylko za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia choroby w danym roku kalendarzowym (art. 11 ust. 1b ustawy zasiłkowej).
Przykładowo, gdyby pracownik w wieku 52 lat przebywał w szpitalu od 14 stycznia do 22 lutego 2015 r. (40 dni) i byłaby to jego pierwsza niezdolność do pracy w roku kalendarzowym, to za okres tej niezdolności otrzymałby:
- wynagrodzenie chorobowe od 14 do 27 stycznia 2015 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
- zasiłek chorobowy od 28 stycznia do 15 lutego 2015 r. (19 dni - od 15. do 33. dnia choroby trwającej w 2015 r.) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
- zasiłek chorobowy od 16 do 22 lutego 2015 r. (7 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Zwracamy uwagę! Przepis art. 11 ust. 1b ustawy zasiłkowej nie ma zastosowania do innych grup ubezpieczonych np. zleceniobiorców, co oznacza, że wszystkie pozostałe osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu za czas pobytu w szpitalu otrzymują zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|