Gazeta Podatkowa nr 37 (1182) z dnia 7.05.2015
Utrata prawa do zasiłku chorobowego
Od czterech miesięcy pobieram zasiłek chorobowy. Przed zwolnieniem lekarskim wykonywałem ciężką pracę fizyczną. Znajomy mojej żony zaproponował mi lekką pracę w ramach umowy zlecenia, którą byłbym w stanie wykonać przez jeden tydzień. Czy mogę bez żadnych konsekwencji w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonywać tę lekką pracę?
NIE. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po spełnieniu odpowiednich warunków, jeżeli jest niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. W trakcie zwolnienia lekarskiego powinien on poddać się leczeniu i rehabilitacji. Czas wynikający z takiego zwolnienia należy przeznaczyć na odzyskanie utraconej zdolności do pracy.
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Tak stanowi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159).
Jak więc wynika, jednym z powodów utraty prawa do zasiłku chorobowego jest wykonywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej. Za taką należy rozumieć każdą pracę, bez względu na rodzaj tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz jej charakter, a także długość jej trwania.
Wykonywanie przez Czytelnika nawet lekkiej pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy pozbawi go prawa do zasiłku chorobowego za cały okres takiego zwolnienia lekarskiego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|