Gazeta Podatkowa nr 54 (1199) z dnia 6.07.2015
Zasiłek chorobowy należny dłużej niż przez 182 dni
Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby, może korzystać z zasiłku chorobowego. Przy czym limit dni tego świadczenia jest ograniczony do tzw. okresu zasiłkowego. Z reguły okres ten obejmuje 182 dni, choć w niektórych przypadkach zasiłek chorobowy może być wypłacany aż przez 270 dni.
Okres zasiłkowy
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, potwierdzanej, co do zasady, zaświadczeniem lekarskim sporządzonym na druku ZUS ZLA. Należne świadczenie nie może jednak być wypłacane dłużej niż przez tzw. okres zasiłkowy, o którym mowa w art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.
Podstawowy okres zasiłkowy wynosi 182 dni. Jest to maksymalna liczba dni, za którą można otrzymać zasiłek chorobowy, chyba że niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży. Wówczas bowiem należne świadczenie można pobierać przez 270 dni.
Środki dowodowe
Okoliczności uzasadniające prawo do dłuższego okresu zasiłkowego trzeba jednak odpowiednio udokumentować.
Niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą potwierdza lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, co do zasady, poprzez wpisanie w nim kodu literowego "D". Podobnie jest w przypadku niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży. Tym razem jednak stosowany jest kod literowy "B".
Kwestię tę reguluje art. 57 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy zasiłkowej. Ustawodawca jednocześnie zastrzegł, iż na pisemny wniosek ubezpieczonego nie umieszcza się w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA kodu "B" i "D". Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy dany ubezpieczony z tego przywileju skorzysta, będzie musiał liczyć się z tym, iż należny mu zasiłek chorobowy zostanie wypłacany jedynie przez podstawowy okres zasiłkowy. Świadczenie powyżej 182 dni zostanie mu wypłacone dopiero po potwierdzeniu wymienionych wcześniej okoliczności uprawniających do dłuższego okresu zasiłkowego, np. odrębnym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza na zwykłym druku.
Ustalanie okresu zasiłkowego
Do okresu zasiłkowego wlicza się:
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (nawet, jeśli zostały spowodowane różnymi chorobami), jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, traktowane na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, a także
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Jeżeli zatem niezdolność do pracy:
- spowodowana gruźlicą wystąpi bezpośrednio po niezdolności spowodowanej innymi przyczynami,
- przypadająca na okres ciąży wystąpi po wcześniejszej niezdolności do pracy, bezpośrednio albo - gdy jest spowodowana tą samą chorobą - po przerwie nie dłuższej niż 60 dni,
okresy tych niezdolności zlicza się do jednego okresu zasiłkowego, a zasiłek chorobowy przysługuje przez łączny okres do 270 dni. Nie jest zatem wymagane, aby gruźlica lub ciąża wystąpiły na początku zachorowania (patrz przykład).
Trzeba jednak pamiętać, iż przy ustalaniu okresu zasiłkowego uwzględnieniu podlegają także okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku chorobowego:
- w świetle art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, tj. w przypadku gdy na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia,
- z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej, a więc m.in. w związku z nieprawidłowym wykorzystywaniem zwolnienia od pracy.
Nie bierze się natomiast pod uwagę okresów niezdolności do pracy przypadających:
- w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku oraz
- w czasie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,
za które zasiłek chorobowy nie przysługuje.
Przykład Pracownik podczas remontu mieszkania spadł z drabiny, w wyniku czego stał się niezdolny do pracy począwszy od 15 grudnia 2014 r. Przez kolejne miesiące dostarczał zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. Przy czym zaświadczenie na okres od 8 czerwca do 7 lipca 2015 r. zostało wystawione już przez innego lekarza z kodem literowym "D", potwierdzającym niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą, co umożliwia wypłatę należnego mu świadczenia za okres wykraczający ponad podstawowy, tj. 182-dniowy okres zasiłkowy. Przy założeniu, że każde następne zwolnienie lekarskie również będzie zawierało kod "D", ubezpieczony ten będzie mógł korzystać z zasiłku chorobowego do 10 września 2015 r. Gdyby ostatnie z przedłożonych przez pracownika zwolnień lekarskich nie zawierało kodu "D", otrzymałby zasiłek chorobowy jedynie do 14 czerwca 2015 r., tj. do końca 182-dniowego okresu zasiłkowego. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|